Španielska hutnícka spoločnosť Funderia Condals sa preto po neúspešných pokusoch postaviť novú zlievareň v priemyselnom parku pri Prešove a následne v Petrovanoch rozhodla umiestniť investíciu v hodnote 24 miliónov eur do Štúrova.

Moderná zlievareň

V bývalom areáli štúrovských papierní postaví španielska spoločnosť prostredníctvom svojej slovenskej dcéry SKC foundry modernú fabriku na výrobu kovových odliatkov pre automobilový priemysel. „V prvej etape vytvorí firma sedemdesiat nových pracovných miest, ale do dvoch rokov plánuje rozširovanie výroby, kde by malo nájsť prácu tristo ľudí,“ približuje zámery investora podpredseda predstavenstva spoločnosti Priemyselný park Štúrovo, ktorá investíciu pripravovala, Zsolt Családi. Ročná produkcia sa má v prvej fáze pohybovať na úrovni päťtisíc ton s ambíciou nárastu až na 15-tisíc ton.

SKC foundry minulý týždeň oficiálne podpísala zmluvu o kúpe päťhektárového pozemku v industriálnom parku. Samotná zlievareň zaberie približne tri hektáre. „Firma už má potrebné stavebné povolenia a začiatkom septembra začne s výstavbou,“ dopĺňa Z. Családi. Prvé produkty by mali zo štúrovskej fabriky odísť už o necelý rok.

Využiť domáci autopriemysel

Cieľovou destináciou pre výrobky z novej zlievarne bude automobilový priemysel. Funderia Condals už v súčasnosti dodáva odliatky na Slovensko. Jej najväčším zákazníkom je zvolenský Continental vyrábajúci brzdové strmene. Španieli predávajú aj do automobiliek Audi a BMW v Nemecku. „Ich príchod je spojený aj so snahou etablovať sa ako dodávateľ v tunajších automobilkách,“ vysvetľuje Z. Családi. Až 85 percent produkcie spoločnosti Funderia Condals smeruje do automotive sektora, z toho šestnásť percent končí na Slovensku. Krajinu to radí na druhé miesto hneď za Nemeckom.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa