To, či sa spoločnosť dokáže vrátiť k predchádzajúcemu životu, sa ešte len uvidí. V mnohom to bude závisieť od akcieschopnosti vlády. Každá jej činnosť alebo nečinnosť má potenciál významne ovplyvniť budúcnosť Slovenska a život státisícov jeho obyvateľov.

V takejto dramatickej situácii nemá kabinet právo na luxus sto dní bez kritiky. Vyargumentovaná kritika posúva jedinca aj spoločnosť dopredu viac ako akýkoľvek úspech.

Politik sa dokáže vo víre komplexných udalostí stratiť veľmi rýchlo. Prečo toľkí politici zlyhávajú? Ich údel je podobný ako osud mnohých manažérov.

Predstavte si skvelého zamestnanca, ktorý pracuje motivovane a extrémne kvalitne. Šéf firmy si to všimne a povýši ho. Zo zamestnanca sa zrazu stane manažér. Nechtiac a s dobrými úmyslami, no práve tým sa môže začať úpadok firmy. Potrebné schopnosti dobrého manažéra sú totiž radikálne odlišné od schopností dobrého zamestnanca.

Manažér musí vedieť komunikovať s ľuďmi, motivovať ich a kontrolovať. Musí strážiť a nastavovať procesy. V krízových situáciách potrebuje konať rýchlo a často bez dostatočných informácií. Dobrý zamestnanec a dobrý manažér sú dve odlišné bytosti.

Premiér by sa mal vzdať žiary reflektorov a sadnúť si do tieňa diskusií s odborníkmi

Pri pohľade na Igora Matoviča je uvedená paralela namieste. Nový premiér je na jednej strane politik, ktorý dokáže zburcovať davy a ľuďom dať nádej, že práve on prinesie vytúženú zmenu. Lepšieho politického marketéra Slovensko dlho nezažilo.

No na druhej strane súčasný predseda vlády nedokázal za roky vybudovať ani vlastnú stranu. Tá žije prakticky iba z kultu jeho osobnosti. Až na pár výnimiek mu chýbajú odborníci, ktorí by dokázali problém, ktorý sa na Slovensko valí, uchopiť a popasovať sa s ním.

Nový premiér stojí na vrchole rozhodovacieho procesu, no bez dostatočného zázemia. Pyramída, ktorá stojí na vratkých základoch, bude mať vždy problém so stabilitou. Nestabilita a nekvalitné rozhodovanie sú niečo, čo si momentálne Slovensko nemôže dovoliť.

Vzdať sa žiary reflektorov a sadnúť si do tieňa tvrdých diskusií s odborníkmi. A hľadať riešenia so všetkými, ktorým kríza ohrozuje živobytie – to môže byť najväčšia výzva I. Matoviča. Ak to dokáže, má šancu časom naplniť aj svoje predvolebné vízie. No ak sa mu to nepodarí, Slovensko čakajú ošemetné časy.