solárne panely
Zdroj: Getty Images
solárne panely

K bohunickej atómke sa pripojí najväčší solárny park 

Investor: JESS
Lokalita: Jaslovské Bohunice
Investícia: 60 miliónov eur
Zámer: fotovoltická elektráreň

V susedstve dvoch jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach pribudne rozsiahla fotovoltická elektráreň. Zámer jej výstavby predstavila pološtátna Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS). Nový slnečný park by sa mal nachádzať na rozsiahlom pozemku s rozlohou približne tisíc hektárov a mať výkon 48 megawattov.

Po dokončení by sa tak stala najväčšou fotovoltickou elektrárňou na Slovensku. Solárne panely by mali byť umiestnené v brownfielde v rámci súčasného areálu JESS na ploche výhľadovo určenej na výstavbu nového jadrového zdroja.

V energetickom podniku ​JESS má v súčasnosti 51-percentný podiel štát, zostávajúce akcie vlastní česká energetická skupina ČEZ. Investícia v objeme 60 miliónov eur je strategický posun firmy k výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov, keďže súčasné jadrové bloky elektrárne sú v procese odstavovania.

Projekt slnečnej elektrárne je rozdelený do dvoch fáz, pričom s realizáciou prvej chce investor začať koncom tohto roka a v roku 2023 ju uviesť do prevádzky. Druhá fáza projektu by mala prebiehať v rokoch 2024 až 2025. Elektráreň môže byť súčasťou väčšieho projektu, zameraného na výrobu zeleného vodíka.