Výstavba nájomných bytov, rozšírenie bezplatnej dopravy na autobusy, zrušenie doplatkov za lieky, exekučná amnestia či príspevok dvesto eur pre tehotné študentky a pracujúce matky. TREND skúsil vyčísliť, koľko by stáli odvážne plány budúcej vládnej koalície. Presné čísla sa nedajú zistiť, pretože nie je známa konečná podoba návrhov. Na základe doposiaľ zverejnených informácií však možno hovoriť o stámiliónoch eur.

Odborníci pritom upozorňujú, že nová vláda nebude môcť príliš rozhadzovať. Jednak pre rozpočtové záväzky, ale aj pre hroziacu recesiu. Tú môže spôsobiť koronavírus, ktorý už teraz devastuje ekonomiku Slovenska.

„Budúca vláda bude musieť vysvetliť ľudom, prečo nebude priestor na žiadne dodatočné sociálne balíčky alebo budú musieť byť minimálne osekané,“ myslí si Róbert Chovanculiak, analytik INESS.

Nájomné byty: Menej a nie za štátne

Lídri strán zostavujúcich novú vládu sa dohodli, že štát bude stavať nájomné byty. Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár sa už rozlúčil s magickým číslom 25-tisíc bytov ročne. Realisticky hovorí, že ich byť môže aj tisíc či viac, ale treba začať.

A napokon ich možno nebude stavať iba štát. Predseda SaS Richard Sulík chce podporiť súkromníkov. Napríklad tak, že sa skráti lehota odpisov bytov zo 40 na 20 rokov. Mali by vzniknúť realitné fondy v rámci druhého piliera, ktoré by lákali sporiteľov, aby investovali do bytov. Napokon by sa malo zjednodušiť stavebné konanie a vyriešiť problém s neplatičmi nájomného. To, koľko by podpora a výstavba nájomných bytov mohla stáť, si politici ani odborníci netrúfajú odhadnúť. Vedia však, že pôjde o najväčšiu položku z plánovaných sociálnych opatrení vlády.

Štát má v Štátnom fonde rozvoja

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa