V Smere cítia, že je veľmi zle. Ale sociálne balíčky nie sú hlavný dôvod na kritiku

Štedré trináste dôchodky, zrušenie doplatkov za lieky dôchodcom, nižšia DPH na plienky, už nielen vlaky, ale možno aj autobusy zadarmo alebo ďalšie prudké zvyšovanie minimálnej mzdy. Prvé kontúry balíka, ktorý má zabrániť ďalšiemu poklesu popularity strany Roberta Fica, ukazujú, ako veľmi v Smere cítia, že je zle

Ako ilustruje reportáž Denníka N o názoroch voličov Smeru, práve takéto balíčky sú jedným z hlavným dôvodov, prečo to Smeru nakoniec vždy hodia – „lebo aspoň niečo robia“.

Môžeme mať rôzne názory na to, ako sa má robiť politika, ale dnes vieme, že sociálne balíčky nie sú takým závažným dôvodom, pre ktorý treba Smer kritizovať. Tie sú niekde úplne inde a hýbu sa prevažne vo dvoch rovinách.

Tou prvou je, že Smer počas dlhodobej držby moci vyšperkoval systém beztrestnosti privilegovaných, o čom svedčí aj príbeh jednej z najvplyvnejších osôb v štáte – špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorému sa TREND venuje v tomto čísle. Je to rovina právneho štátu, ktorá v posledných týždňoch najviac rezonuje. A síce, že nespočetné množstvo politických korupčných káuz smerovalo a stále smeruje do stratena.

Sociálne balíčky nie sú ten hlavný dôvod na kritiku Smeru-SD

Druhá rovina, o nič menej dôležitá, má charakter celkovej nefunkčnosti štátu. Budeme sa opakovať, ale Smer je pri moci najdlhšie obdobie v modernej ére Slovenska. Za viac ako dekádu mnohé kľúčové oblasti pre budúcnosť a životaschopnosť štátu nie že si udržali status quo, ale v merateľných ukazovateľoch sa Slovensko prepadá na úroveň rozvojových krajín. Ak dnes opúšťajú voliči Smer, je to aj z toho dôvodu, že to najlepšie, čo strana vie ponúknuť aj v rámci svojich sociálnych balíčkov, im už nestačí.

Začne to byť dobrou správou pre Slovensko v tom okamihu, keď túto situáciu dokáže čo najlepšie využiť demokratická a občianska alternatíva.