Minister vnútra Robert Kaliňák mal podľa posledných zistení Úradu pre verejné obstarávanie porušiť zákon, keď vybavoval budovu pre klientske centrum v Bratislave. Minister to odmieta, trvá na tom, že jeho postup bol správny, a chce sa obrátiť na súd.

Časť z areálu pri takzvanej starej IKEA navyše skončila v rukách ľudí z firmy jeho bývalého spoločníka a známeho Mareka Turčana. Ide len o jedno z množstva rozhodnutí ministra vnútra, ktoré v posledných mesiacoch vzbudilo podozrenia. Opozícia prišla s obvinením, že R. Kaliňák si zo svojho rezortu urobil realitku. Podľa premiéra si, naopak, zaslúži kyticu, lebo v prípade starej IKEA urobil pre štát výhodný obchod.

Výhodné obchody robí aj ministrov známy Marek Turčan. A to aj vďaka biznisu so štátom. Vyplýva to z analýzy finančných dát, ktoré o kľúčových osobách Smeru a ich najbližších biznis partneroch spracoval TREND z podkladov spoločnosti Finstat.sk.

Podľa nich sa väčšine s nimi spájaných firiem za posledné roky darilo nadštandardne. Najmä v rokoch 2013 a 2014, čo sú prvé dva celé roky jednofarebnej vlády Smeru. Podniky spájané s ministrami, členmi najužšieho vedenia Smeru a ich najvýznamnejšími biznis partnermi vykazovali vtedy aj niekoľkonásobne vyšší rast tržieb oproti trhu.

Tržby pritom sú podľa Filipa Glasu z Finstatu očistené od rôznych nepravidelných, jednorazových výnosov. Práve M. Turčan patrí k tým, u ktorých tržby na neho prepojených firiem rástli najrekordnejšie, o desiatky, ba až stonásobky oproti národnému priemeru.

Smerákom a ich známym sa darí nadštandardne alebo ako sa z politiky robí biznis

Zdroj: Martina Brunovská

Striedal ministra

Naopak, výnimkou z tohto úspechu sa paradoxne javí minister R. Kaliňák, keď krivky vlastného imania a tržieb s ním spájaných firiem smerovali nadol. No do úvahy treba vziať, že ministra ešte dávnejšie takmer vo všetkých funkciách v obchodných spoločnostiach striedal práve jeho známy M. Turčan.

Spoločnosť Erupsi, kde mal podiel, získala na projekt ochrany štátnej hranice Čiernej Hory dotáciu od slovenskej vlády 92-tisíc eur. Nejde tak ani o sumu, ale spôsob, ako sa firma k pomoci od štátu dostala. Spoluprácu Čiernej Hore mal prisľúbiť práve minister Kaliňák, keď tam bol v roku 2012 na oficiálnej návšteve. Informáciu o tom publikoval vlani denník Sme, od apríla tohto roka je spoločnosť Erupsi v likvidácii. Likvidátorom je Turčanov kolega z advokátskej kancelárie Jaroslav Šusta.

M. Turčan na otázku, či jeho podnikanie nejako ovplyvnili kontakty na špičky Smeru, nereagoval. Minister R. Kaliňák zasa neodpovedal na žiadosť TRENDU o rozhovor, v ktorom by mohol vysvetliť pochybnosti, ktoré sa spájajú s jeho pôsobením vo funkcii.

Tie vyvolalo aj vlaňajšie odhalenie, že minister bol spolu s exministrom Jánom Počiatkom biznis partnerom developera Ladislava Bašternáka. Ten je vyšetrovaný v súvislosti s viacerými podozreniami z neoprávnene vyžiadaných vratiek DPH od štátu. Okrem iného aj v súvislosti s komplexom Bonaparte, kde býva v nájme premiér Robert Fico a byt tam vlastní aj J. Počiatek.

L. Bašternák bol pritom rekordérom analýzy tržieb. V roku 2013 tržby s ním spájaných firiem stúpli medziročne takmer dvadsaťnásobne – z necelých 200-tisíc na takmer 3,3 milióna eur. V sumáre pritom tržby všetkých slovenských firiem podľa Finstatu za rovnaké obdobie klesli. O rok neskôr stúpli len mierne, o štyri percentá.

Jediný špičkový politik, ktorý sám odišiel z politiky po prevalení podozrení z klientelizmu, je Pavol Paška

Za rovnaké obdobie sa slušne darilo aj firmám okolo J. Počiatka. Napríklad sú známe opakované eurofondové dotácie vo výške najmenej milión eur pre projekt na Liptovskej Mare, ktorý exminister rozbiehal pred deviatimi rokmi.

TREND sa s otázkami na možný vplyv kontaktov v najvyššej politike na vlastný biznis obrátil aj na obidvoch spomínaných - J. Počiatka a L. Bašternáka. Exminister mal vypnutý mobil, podnikateľ na otázky zaslané mailom nereagoval.

Smerákom a ich známym sa darí nadštandardne alebo ako sa z politiky robí biznis

Zdroj: Martina Brunovská

Lukratívne energie

Typickými príkladmi vládnutia pre biznis sú 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa