Hovorievalo sa, že voľné miesta po starej generácii mafiánov vyplnili iní, novší a najmä sofistikovanejší z radov takzvaných bielych golierov. V ostatných dňoch sa však ukazuje, že to bol obrovský omyl. Výpalné, vydieranie či biznis s informáciami sú podľa viacerých indícií stále v móde, jedinou zásadnou zmenou oproti „hrubokrkým“ predchodcom je to, že sa zločincom podarilo prerásť do štátnych štruktúr.

Verejnosť s nemým úžasom sleduje, kto ďalší z bývalých vrcholových štátnych funkcionárov ešte skončí v putách. Smotánka, ktorá najnovšie obýva väzenské cely, sa pekne rozrastá. Ich najnovší nájomníci pritom ešte pred niekoľkými mesiacmi riadili políciu. Partia okolo bývalého prezidenta zboru Tibora Gašpara dala heslu „pomáhať a chrániť“ úplne nový rozmer. Roky si medzi sebou vďaka zastrašovaniu či vydieraniu rozdeľovali  úplatky. Chránili predovšetkým svojich ľudí, ktorých za odmenu dosadili na tie správne miesta. Napriek tomu sa stále nájde zopár exemplárov, ktoré im ďakujú za dobre vykonanú prácu. Nuž dobre, teda ďakujeme.

Na snímke bývalý vysokopostavený policajný funkcionár Bernard Slobodník na Úrade špeciálnej prokuratóry v Pezinku.
Neprehliadnite

Akcia Očistec: Slobodník si prilepšoval z úplatkov aj desiatimi tisícmi mesačne, teraz spieva

Ďakujeme, že vidíme, aká je to hanba pred vlastnou rodinou, keď na dvere o tretej ráno zaklope policajné komando. Ďakujeme, že vieme, ako vyzerá hanba, keď si vinníci prekrývajú tvár. A v neposlednom rade ďakujeme všetkým slušným policajtom, prokurátorom, sudcom a ostatným, že to stále nevzdali a pracujú napriek nelichotivým pohľadom verejnosti. Zásadne by sa mal k situácii postaviť aj expremiér Robert Fico. Ak totiž stále nepochopil, ľudia nechodia do väzenia preto, že sa ich chce niekto zbaviť, ale preto, že celé roky vyťahovali peniaze z cudzích vreciek.

Prioritne by sa nám mal pán predseda všetkým úprimne ospravedlniť. Aj keby on sám nemal ani len tušenie o tom, že mu rastie štát v štáte – v justícii, prokuratúre, na úradoch či na polícii –, nesie plnú zodpovednosť. V časoch, keď organizovaný zločin na Slovensku rástol do obludných rozmerov, totiž v premiérskom kresle nesedel nikto iný ako Robert Fico.

Robert Fico brífing po poslaneckom grémiu
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Robert Fico brífing po poslaneckom grémiu


Nedá sa použiť ani výhovorka — to za vlády Ivety Radičovej, pretože polícia v polícii vznikla až po roku 2012. Zoznam obvinených osôb, ktoré do funkcií nominoval práve Smer, navyše nemá konca-kraja. Kajetán Kičura, Monika Jankovská, Dušan Kováčik, Zoroslav Kollár, Jarmila Urbancová, Tibor Gašpar či Norbert Bödör vyrástli práve vďaka strane, ktorá roky tvrdila, že buduje sociálny štát, ktorý myslí aj na tých najzraniteľnejších.