Dva roky ignorácie

Programové vyhlásenie tretej vlády Roberta Fica obsahuje záväzok, že policajný prezident by sa mal voliť inak ako doteraz, keď je šéf polície iba osobným nominantom ministra vnútra. Rovnako záväzne je tam spomenutá aj zmena postavenia policajnej inšpekcie.

Oba záväzky sa do programového vyhlásenia dostali preto, lebo to žiadal Most-Híd a predovšetkým vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Návrh zmien malo vypracovať ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka.

Napriek výzvam a upozorneniam ministerky Žitňanskej, že ide o záväzok vlády, R. Kaliňák to dva roky systematicky ignoroval. Situácia sa zmenila v marci 2018, keď „najlepší minister“ musel odísť a rezort po ňom prevzal Tomáš Drucker.

Ten niekoľko hodín po nástupe do úradu vyhlásil, že zákon o výbere, voľbe a odvolaní policajného prezidenta a šéfa inšpekcie je pre neho absolútna priorita, lebo políciu je potrebné „odpolitizovať“. Už v marci T. Drucker oznámil, že návrh zákona sa dostane buď na prebiehajúcu schôdzu parlamentu, alebo najneskôr na aprílovú.

O zákone hovoril, že „už ho mám v e-maile“, ale že ho chce ešte prejsť s rezortom spravodlivosti a „odbornými skupinami“. Tvrdil totiž, že je oveľa dôležitejšie predložiť nový zákon a vybrať podľa neho policajného šéfa ako odvolať z funkcie Tibora Gašpara. Lenže skôr, ako prišiel návrh zákona do parlamentu, T. Drucker odišiel z ministerstva. Jeho reči o zákone mali iba zamaskovať, že nemohol či nechcel nič urobiť proti T. Gašparovi.

Denisa Saková po prevzatí rezortu tak „zvoľnila tempo“ prípravy sľubovanej normy, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa