Vláda opäť dostala nápad, ako „bojovať“ s rastúcou infláciou, ktorá v januári vyskočila na 8,5 percenta, upozornila autorka komentára na stránke  TRENDu. Chystá sa na kontrolu súkromného sektora. Aj v tomto prípade má nasadené úplne iné okuliare ako podnikatelia a namiesto akéhokoľvek zníženia DPH chce radšej dozerať na ich cenovú politiku.

„Otvorili sme tému, že by sme začali lepšie kontrolovať ceny potravín, a to na agregovanom základe. Chceme sa ubezpečiť, že terajšia vlna zdražovania potravín nebude zneužívaná retailovými reťazcami, aby si zvyšovali marže,“ priblížil v televízii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (na titunom obrázku). Dáta chcú štátni úradníci vyhodnocovať už za január 2022, všetko porovnávať a analyzovať.

Niektorých odborníkov z praxe tento nápad doslova zdvihol zo stoličky, iní to, naopak, vítajú. Napríklad hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová. „Keď rezort použije všetky možnosti, ktoré má na kontrolu vzťahov medzi dodávateľmi a odberateľmi so všetkými dátami, následne by mali byť tieto vzťahy aj transparentnejšie,“ uviedla pre TREND.

Opak si myslí napríklad Monika Budzák z inštitútu INESS. „Nie je to veľmi efektívny spôsob práve preto, lebo je tam zastúpených viacero faktorov, ktoré vplývajú na cenotvorbu. Tým sa slovenská vláda dostala pod tlak, ako reagovať na zvyšovanie cien potravín,“ konštatovala.

Padol rekord počtu pracovných ponúk za mesiac

V januári 2022 bola situácia na slovenskom trhu práce priaznivá a počet pracovných ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk prekonal hranicu 30-tisíc. Je to najviac v histórii portálu.

Ľudia hľadajúci prácu majú aktuálne najväčší výber v obchode, vo výrobe a v informačných technológiách. Inzeráty v tejto trojici sektorov tvoria skoro polovicu všetkých ponúk. Po nich nasledujú oblasti administratívy, dopravy, ekonomiky, manažmentu, strojárstva, elektrotechniky, energetiky a bankovníctva.

Analýza spoločnosti však ukazuje, že štruktúra ponuky sa odlišuje podľa regiónov. V Bratislavskom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji je najviac pracovných možností v obchode. V košickom regióne uverejňujú firmy najviac inzerátov v IT a v ostatných krajoch majú uchádzači k dispozícii najviac možností na prácu vo výrobe.

Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová
Zdroj: TASR
Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová

Cenové tlaky sa nezakorenia

Inflačné riziká v eurozóne sú na vzostupe, ale cenové tlaky by sa mohli zmierniť, skôr ako sa stihnú zakoreniť. Na pôde Európskeho parlamentu to povedala prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová.

Predtým „otvorila dvere“ zvýšeniu úrokových sadzieb ECB neskôr v priebehu roka 2022.

Revízia paktu stability ešte potrvá

Európska únia sa zrejme nedohodne na nových fiškálnych pravidlách skôr než na konci roka 2023. Diskusie o reforme Paktu stability a rastu budú trvať celý tento rok a zrejme aj väčšinu budúceho roka. Myslí si to člen Výboru Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové záležitosti Markus Ferber.

Platnosť pravidiel paktu stability bola dočasne pozastavená v roku 2020 pre koronakrízu, aby vlády mohli stimulovať ekonomiky a bojovať proti pandémii. Pred ich návratom je potrebné prispôsobiť ich novej ekonomickej realite.

TGV pre V4 na obzore?

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vyhlásili súťaž na národnú štúdiu uskutočniteľnosti vysokorýchlostnej trate prepojenia krajín V4. Ide o traťové úseky na území Slovenska v rámci medzinárodného projektu Vysokorýchlostné železničné prepojenie krajín V4 Budapešť – Bratislava – Praha – Varšava.

ŽSR požadujú dopravne, technicky, ekonomicky a environmentálne obhájiteľné riešenia.

Inovačné činy roka pod patronátom Sulíka

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa