Nie je veľa krajín, kde si ľudia na vlastné bývanie požičajú lacnejšie ako na Slovensku. Banky u nás predávajú hypotéky s ročným úrokom priemerne 0,98 percenta.

Vo finančnom svete platí niekoľko pravidiel. Jedným z nich sú lepšie podmienky pre bohatých klientov – ak zarábate viac, dostanete nižší úrok. Ale na Slovensku si klienti na bývanie požičajú výhodnejšie ako napríklad oveľa bohatší Nemci. Tí priemerne dostanú úver na bývanie za ročný úrok 1,29 percenta.

Nízko úročené hypotéky sú aj za vysokými cenami nehnuteľností, keď aktuálne stojí štvorcový meter obytnej plochy 2 052 eur. Porovnanie prvého a druhého štvrťroka, keď ceny narástli o 6,4 percenta, ukazuje prudké zdražovanie.

Ak sa toto tempo zachová, v tomto roku ceny narastú o štvrtinu. Je za tým aj aktuálny nedostatok voľných bytov a prichádzajúce zvyšovanie platov.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Slovenský bankový zázrak. Lacné hypotéky, rastúce zisky a žiadna realitná bublina

Tak situáciu hodnotí prostredníctvom svojich analytických modelov Národná banka Slovenska. Ak sa mýli, potom krajina čelí bubline a po jej prasknutí ceny padnú.

Následne by mali obrovské problémy nielen dlžníci, ale aj banky. Stane sa tak v prípade návratu krízy a nedostatku pracovných príležitostí. Potom časť ľudí nezvládne splácať svoje záväzky. O svoje nehnuteľnosti následne prídu v dražbách.

Problém je v tom, že ich byt sa predá lacnejšie a veľký zvyšok dlhu im zostane na krku. V prípade, že schopnosť splácať hypotéku stratí značná časť populácie, samotné banky začnú mať ťažkosti. Tento scenár, napokon, poznáme už z predminulej dekády.

ECB sa stále obáva príliš nízkej inflácie

Tohtoročné tempo rastu inflácie v eurozóne, ktoré prekročilo cieľovú úroveň Európskej centrálnej banky, je stále považované len za dočasné, aj keď spotrebiteľské ceny rastú. Povedala to členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová.

Zopakovala tak dlhodobý pohľad banky na infláciu. Pripustila, že v strednodobom horizonte stále hrozí, že miera inflácie prekročí dvojpercentný cieľ ECB. Napriek tomu podľa nej nie je dôvod na sprísnenie menovej politiky v reakcii na rast cien.

Členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová
Zdroj: ECB / Thorsten Jansen
Členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa