Varovania o tom, že zmena k horšiemu je už možno za rohom, prichádzajú síce často, no slovenská ekonomika by mala ešte aj v tomto roku dosiahnuť slušný rast presahujúci štyri percentá. V budúcom roku analytici domácemu hospodárstvu predpokladajú spomalenie rastu na 3,2 až 3,8 percenta.

Bez ohľadu na makročísla každá bežná domácnosť by mala mať nastavené sporenie tak, aby bolo bežnou súčasťou jej výdavkovej strany. Čakať na to, že úspora bude to, čo zostane človeku na účte na konci mesiaca, nie je dobrá cesta. Najlepšie je nastaviť presun prostriedkov do sporiaceho či investičného produktu krátko po výplate.

Na účtoch

Slováci sami o sebe hovoria, že sú sporivý národ. A hoci patria k najchudobnejším v Európe, sporiví sú. Svedčia o tom aj štatistiky Eurostatu, ktorý naposledy na dátach z roku 2016 porovnával, ako si jednotlivé krajiny budovali za desať rokov svoj finančný majetok.

Slováci v tomto prípade viedli, hoci rásť pri malých absolútnych hodnotách majetku je podstatne jednoduchšie než pri vysokých. Druhou stranou mince je, že sa ľudia v tejto krajine za posledných desať rokov aj najrýchlejšie zadlžili. Dáta z posledných dvoch chýbajúcich rokov, s ktorými Eurostat ešte nepočítal, by ukázali, že sa zadlžili ešte intenzívnejšie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa