Celé desiatky rokov sa na Slovensku obstaráva softvér pre štátnu správu a zatiaľ žiadnemu štátnemu orgánu nenapadlo, že by chcel so zakúpenými právami obchodovať na globálnom trhu. Prvenstvo preto pripadne Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). V decembri 2020 totiž vyhlásila súťaž na elektronický mýtny systém (EMS), v ktorom od dodávateľov požadovala nielen samotný produkt, ale aj široké licenčné podmienky.

To by nebolo nič výnimočné. Veď aj v susednom Česku disponuje štátna správa pri výbere mýta zdrojovými kódmi či dokumentáciou dodávateľa. Nekonkuruje mu však, pretože takáto široká licencia sa vo väčšine prípadov vzťahuje iba na určité obmedzené územie, čím si firmy chránia svoje podnikanie na ostatných trhoch.

NDS sa však rozhodla od potenciálnych dodávateľov neštandardne požadovať licenciu, ktorá by jej dovolila im konkurovať, a to nielen na Slovensku, ale na celom svete. Odborník na verejné obstarávanie a IT právo Peter Vetrák preto túto situáciu prirovnáva k scenáru, v rámci ktorého by napríklad Slovenský pozemkový fond požadoval celosvetovú komerčne využiteľnú licenciu, pretože by chcel tento softvér predávať aj v Afrike. „NDS sa totiž stará výlučne o cesty na území SR, a preto je požiadavka na celosvetovo komerčnú licenciu zjavne neprimeraná aj nehospodárna, keďže väčší rozsah licencie logicky znamená vyššiu cenu. Súčasne je výsledok tohto verejného obstarávania najlepším dôkazom, že došlo k zjavnému obmedzeniu hospodárskej súťaže,“ vysvetľuje expert z advokátskej kancelárie STANĚK VETRÁK & PARTNERI.

Menej ponúk, vyššie ceny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa