Bratislava chce na jeseň spustiť dlho avizovaný parkovací systém, ktorý výrazne zredukuje možnosti parkovania nadivoko. Šoféri budú platiť viac a zároveň nebudú môcť parkovať, kde sa im zachce. S tým sa opäť objavuje otázka, kde budú parkovať cezpoľní, ktorí rezidenčné parkovanie mať nebudú.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo pred dvoma rokmi sľuboval výstavbu parkovacích domov a záchytných parkovísk. Tie sú zatiaľ vo hviezdach, ešte sa len hľadajú vhodné lokality. Kresliť projekty či kopať základy sa ešte nezačalo. Parkovacie domy nevznikajú vo veľkom ani v iných veľkých mestách na Slovensku.

Výber lokalít

Hlavné mesto musí najskôr vyriešiť, kde chce nové parkoviská a parkovacie domy postaviť. Nie všetky lokality sú na to vhodné. Historické centrá miest budú pre autá čoraz nedostupnejšie. Tam sa uvažuje len o podzemných garážach, ako napríklad na Námestí SNP či Kollárovom námestí. Sídliská, kde je problém s parkovaním takisto veľký, sú síce vhodné, tam však musí vedenie mesta zlomiť častý odpor miestnych obyvateľov. Tí sa síce sťažujú, že nemajú kde parkovať, ale nový parkovací dom pod oknami v žiadnom prípade nechcú.

Bratislava lokality ešte nemá vybraté. Parkovacie domy plánuje stavať prioritne na miestach, kde je problém s parkovaním. Lenže ten je v hlavnom meste takmer všade. Mesto už začalo v máji realizovať dopravné prieskumy a vyhodnocuje obsadenosť parkovacích miest. „Slabá dostupnosť parkovania vyšla napríklad na severe Petržalky v lokalite Dvorov,“ prezrádza hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová. Zaujímavé je, že tieto dáta zbierala Petržalka už pred dvoma rokmi v rámci prípravy na spoplatnenie parkovania. Konkrétne miesta, kde sa budú stavať garáže, ešte mesto nechce menovať. Tvrdí, že musí vytypované lokality prediskutovať s miestnymi obyvateľmi. Tieto diskusie by sa mali uskutočniť v nasledujúcich týždňoch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa