Inteligentné verejné osvetlenie, ktoré šíri wi-fi signál, meria čistotu ovzdušia a prípadne aj nabíja elektromobil, rozličné systémy na zlepšenie mestskej dopravy alebo zefektívnenie odpadového hospodárstva – to všetko sú smart riešenia, ktoré slovenské samosprávy posúvajú vpred a pomáhajú im zlepšovať život obyvateľov. Otázka je, či primátori a starostovia vedia jasne definovať, čo patrí k inovatívnym riešeniam a čo naozaj prispieva k tomu, aby boli mestá a obce inteligentnejšie.

Pri digitalizácii každodenného života dnes niektoré samosprávy, azda aj v snahe urobiť si pozitívne PR, označia za ďalší krok k vízii smart city takmer každú technológiu, ktorá sa v meste či obci objaví. Vrátane interaktívnych tabúľ v školách alebo čipového dochádzkového systému pre zamestnancov mestského úradu.

Pre pokrok na ceste k inteligentnejším zajtrajškom samosprávy potrebujú nielen filter, ktorý by im pomohol určiť, či nejaké riešenie je skutočne smart alebo ide len o módny výstrelok či nebodaj bežnú technológiu, ale aj metodiku na meranie dosiahnutého pokroku a efektívnosti dosiahnutých výsledkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa