Pandémia koronavírusu zavrela ľudí doma, pred televízor a do online sveta. Prirodzená snaha čo najviac si vynútenú premenu bytov na kancelárie spríjemniť, vyvolala masívny nárast dopytu po spotrebnej elektronike.

Aj preto dnes vieme, že ak má domáce kino v obývačke niečo spoločné s autom v garáži, je to nenápadný mikročip. Drobná súčiastka sa v posledných mesiacoch stala katalyzátorom napätia medzi výrobcami naprieč odvetviami. Pretože, ako to už býva, najdôležitejšou súčiastkou je vždy tá posledná a bez nej žiaden produkt cestu k zákazníkovi nenájde.

Na snímke zamestnanci automobilky Volkswagen Slovakia a.s. odchádzajú z práce po obnovení výroby v Bratislave 20. apríla 2020. Bratislavský Volkswagen od pondelka po niekoľkotýždňovej prestávke čiastočne obnovil výrobu automobilov. Bratislavský závod rozbehol v jednozmennej prevádzke za prísnych opatrení jeden zo segmentov vyrábajúcich SUV vozidlá. Firma prerušila výrobu 17. marca 2020 pre aktuálnu krízovú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom. Automobilka sa rozhodla prerušiť výrobu aj z
Neprehliadnite

Zamestnanci Volkswagenu čakajú na príplatok za pandémiu. Podnik o ňom ale zatiaľ neuvažuje

Globálny nedostatok čipov dnes spôsobuje automobilovému odvetviu obrovské problémy. Málokto si to trúfa povedať nahlas, ale spôsobené straty budú bezprecedentné a výrazne prevýšia výkyvy spôsobené vlaňajšími krátkodobými odstávkami výrobných liniek.

Investori automotivu zatiaľ veria. Argumentujú, že dopyt po autách, ktorý sa prejavil bezprostredne po odznení druhej vlny pandémie, je dostatočne veľký.

Problémy s čipmi tak niektorí označujú za menšie zlo. Nástrojov na zmiernenie vyčíňania vírusu bolo málo a predvídať jeho priebeh či trvanie preto bolo prakticky nemožné.

Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Dosah výpadku mikročipov možno, naopak, pomerne dôveryhodne vyrátať a postupom času aj vyriešiť. Problémom ostáva čas. Čipy budú automotive trápiť ešte dlhé mesiace a spolu s nimi aj slovenskú ekonomiku, ktorá z výroby automobilov spravila svoju základnú dosku.

Desaťtisíce áut, ktoré nebudú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa