Na Slovensku je veľa firiem a manažérov, ktoré by spoločnosť mala vyznamenávať

Pri Firme roka kraľuje dlhoročný líder Eset neohrozene ďalej, je to už jeho piaty titul. Aj Poisťovňou roka je minuloročný víťaz Poisťovňa Slovenskej sporiteľne. Medzi bankami však nastal – ako už viackrát v histórii – posun a po šiestich víťazstvách Slovenskej sporiteľne (piatich v rade) sa na trón s tesným náskokom vracia VÚB. Podobne zaujímavý súboj sa odohral aj medzi manažérmi a investormi. Manažérom roka sa stal Václav Mika a Investorom roka Matador Group.

Tohto roku sme sa navyše, vďaka partnerom zo spoločnosti BMB Leitner, rozhodli udeliť ďalšiu novú cenu – Daňovník roka. Možno si ešte pamätáte, pred pár rokmi sme mali titulku TRENDU, ako ministrovi financií Petrovi Kažimírovi odvšadiaľ tieklo z vedierka. Bola vtipná, tak som ju zväčšenú odniesol pánovi ministrovi do jeho kancelárie s tým, že mu držíme palce, aby diery vo vedierku úspešne poupchával. Veľa sa mu podarilo a o mnohom sme aj písali. Na mohutné úniky najmä DPH však už poukazuje aj Európska komisia, tak verme, že sa tie karusely, ktoré nemajú nič spoločné so slušným biznisom, podarí zastaviť.

My sme zároveň za pozitívne motivácie, a práve preto chceme poukázať na tých, ktorí to pomyselné vedierko s daňami najstatočnejšie a najvytrvalejšie plnia. V každej krajine sú firmy, ktoré optimalizujú, koľko sa len dá, a potom sú firmy, ktoré vyznávajú aj vyšší podnikateľský étos a zaželajú si pri tom, aby štát s ich daňami nakladal iba zodpovedne. Práve na tie najzodpovednejšie chceme poukázať. A zároveň budeme pripomínať, že biznis je v tomto smere pre štát nenahraditeľný a má o to väčšie právo žiadať, aby štát na seriózne podnikanie vytváral zodpovedajúce podmienky.

Pri vyhodnocovaní najúspešnejších firiem a manažérov cítiť vo vyzdobenej sále tradične veľké napätie. Sme veľmi hrdí na to, že najlepší túžia po ocenení TRENDU. Biznis je súťaživý a je to tak dobre. Chceme byť najlepší, pretože svet nespí a my potrebujeme byť každý rok lepší. Len je nám ľúto, že na najvyšších priečkach je vždy málo miesta. Na Slovensku je totiž veľmi veľa firiem a manažérov, ktoré by spoločnosť mala vyznamenávať.