V polovici júna tohto roka zverejnila Organizácia Spojených národov (OSN) výhľad na budúcnosť svetovej populácie. O tridsať rokov by mali na zemeguli pribudnúť ďalšie dve miliardy obyvateľov. Aj keď takýto prudký rast je z pohľadu ekológie otázny, z pohľadu mainstreamovej ekonómie sa považuje za žiaduci.

Rast populácie je totiž druhý najdôležitejší parameter rastu hrubého domáceho produktu (HDP). Pozitíva demografického rastu sveta však neplatia pre Slovensko. To čaká omnoho horší ekonomický osud.

Aj keď hrubý domáci produkt nie je ideálny parameter na vykreslenie prosperity krajiny, z hľadiska jednoduchosti tvorby sa považuje za štandard. Asi každý tuší, že keď HDP rastie, je veľká šanca, že vzrastá aj jeho príjem. Zmena HDP je dobrou aproximáciou zmeny bohatstva krajiny a jeho obyvateľov.

Populácia a produktivita

HDP ovplyvňujú primárne dve zložky – rast populácie a rast produktivity práce. Je zrejmé, že čím viac populácia rastie, tým vzniká väčší dopyt po tovaroch a statkoch. Ak ekonomika funguje správne, väčšia populácia prináša viac pracovníkov tvoriacich väčší produkt na nasýtenie existujúceho dopytu. Na ekonomický rast však viac ako rast populácie vplýva rast produktivity práce – schopnosť vyprodukovať z jednej jednotky pracovnej sily čoraz väčší výstup.

Ak sa odníme krátkodobý vplyv ekonomického cyklu, potom z dlhodobého hľadiska tvorí hospodársky rast krajiny primárne rast populácie a rast produktivity práce. Pohľad na Spojené štáty ukazuje, že od druhej svetovej vojny reálny HDP krajiny rástol priemerným tempom 3,2 percenta ročne. Väčšiu časť, až dve percentá z neho, zabezpečil rast produktivity práce. Zvyšných 1,2 percenta rastu má na svedomí rast americkej populácie.

Slovensko vymiera

Je pravdepodobné, že v roku 2019 dosiahne slovenská populácia svoj vrchol, tesne pod úrovňou päť a pol milióna jedincov. Slovákov nikdy nebolo viac ani už viac nebude, hovoria predikčné modely. Prognóza OSN odhaduje, že napriek nárastu globálnej populácie o 40 percent do konca tohto storočia počet Slovákov klesne o 30 percent. V roku 2100 by mal byť počet obyvateľov Slovenska menší ako štyri milióny ľudí, tvrdí hlavný variant.

Kým slovenská populácia v 50. a 60. rokoch minulého storočia rástla tempom zhruba 1,5 percenta, jej rast sa v nasledujúcich dvoch dekádach znížil na polovicu. Potom od roku 2000 začal stagnovať a čoskoro príde k populačnému úpadku. Ten, najprv postupný, sa od roku 2030 bude zrýchľovať a po nasledujúce dekády zaznamená viac ako 0,5 percenta ročne.

Predpovedať vývoj čohokoľvek na dekády dopredu je spojené s vysokou dávkou neistoty, preto aj tento výhľad treba brať s rezervou. Existujúce trendy však hovoria jednoznačne – Slovensko začne v roku 2020 vymierať a tento proces sa neskončí ani o pár desaťročí. Ekonomické následky budú silné.

Populačný rast a ekonomika

Prvé náznaky budúcich problémov sa

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa