Slovenský plynárenský priemysel (SPP) odoberal desaťročia plyn výhradne od Gazpromu. Časy sa však menia. Slovensko v súčasnosti odoberá z Ruska len tretinu plynu, zvyšok kupuje priebežne na európskom trhu od rôznych dodávateľov.

Ruský energetický gigant Gazprom
Neprehliadnite

Šéf SPP: Zvládneme aj úplnú odstávku ruského plynu

Zásobníky sa už neplnia podľa kalendára, ale podľa situácie na trhu. Šikovnejší hráči dokážu získať lepšie ceny, ak sú dobre pripravení. Podobne je to aj s dodávkami plynu.

Začiatkom tohto roka objednal SPP prvý LNG tanker, ktorý zakotvil na chorvátskom ostrove Krk. Bola to prvá a rozhodne nie posledná dodávka LNG na Slovensko. Už v súčasnosti k nim pribudli ďalšie a v budúcnosti ich bude oveľa viac. Naprieč Európou sa postupne dokončuje infraštruktúra, ktorá dovolí prepravu LNG na Slovensko vo väčších množstvách.

Nové možnosti dodávok LNG 

Slovensko v súčasnosti prostredníctvom plynovodu Bratstvo exportuje veľké objemy smerom do Českej republiky cez výstupný bod Lanžhot. Ešte viac plynu Slovensko exportuje smerom do Rakúska cez výstupný bod Baumgarten, ktorý následne pokračuje do Talianska.

Taliansko je jedným z najväčších európskych importérov plynu. Rím má pritom k dispozícii tri LNG terminály a plánuje budovať ďalšie. Ak bude mať viac alternatívnych dodávok, nebude potrebovať toľko plynu cez plynovod zo Slovenska.

A to je dobre, pretože plyn môže prúdiť aj opačným smerom. Namiesto toho, aby ruský plyn prúdil cez Slovensko na juh, môže LNG prúdiť z juhu na Slovensko. 

Dokonca nemusí ani prúdiť, pretože v prípade, že by malo cez plynovod prúdiť jedným smerom 10 miliárd kubických metrov ruského plynu a opačným smerom 10 miliárd kubických metrov LNG, plyn môže rovno ostať tam, kde je. Ruský na Slovensku, LNG v Taliansku a prebehne len finančné vyrovnanie.

Poľský terminál zo Świnoujścia je z pohľadu tejto a budúcej zimy naplno rezervovaný. My však máme aj iné možnosti.
Richard Prokypčák, generálny riaditeľ SPP

Ušetrí sa čas aj peniaze za transport. Ak by sa ruské dodávky úplne zastavili, plyn by išiel opačným smerom z juhu na Slovensko. Kapacita je viac ako dostatočná, keďže tadiaľ prúdi plyn pre jednu z najväčších ekonomík v Európe. To však pre Slovensko nie je jediná možnosť. 

Nový poľský plynovod aj na Slovensko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa