Slovenský rezort financií plánuje zaviesť do praxe e-faktúry. Systém sa má riadiť maďarským modelom. Podnikatelia sa musia pripraviť na to, že dáta z faktúr nebude možné hlásiť finančnej správe inak než elektronicky. V čom má navrch maďarský model, pre ktorý sa rozhodol minister financií Eduard Heger?

Podľa hovorcu ministerstva Pavla Kirinoviča intenzívne diskutovali o národných úpravách s maďarskými a so španielskymi kolegami s cieľom znižovať daňové úniky. „Po vyhodnotení všetkých aspektov sme sa rozhodli inšpirovať maďarským prístupom,“ potvrdil pre TREND.

Tento krok zdôvodnil podporou väčšej transparentnosti na trhu, znížením daňovej medzery pri výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) a cielenejším zameraním na problémové firmy pri daňovej kontrole. „V maďarskom systéme sa povinne predkladajú údaje z faktúr firiem finančnej správe online cez účtovné systémy, ktoré podnikatelia používajú,“ dodáva P. Kirinovič. Len tieto kroky údajne znížili podiel sivej ekonomiky v Maďarsku z 27 percent na 21 až 22 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa