Vlaňajšia aukcia frekvencií pre 5G siete rozhodla o tom, že operátori si rozdelili frekvencie z pásma 700 MHz a zostatok frekvencií z pásiem 900 MHz až 1 800 MHz. Najlepšie obišli Orange, Telekom a O2. Slovensko sa navyše vyhlo avizovanej sankcii zo strany Európskej komisie, ktorá hrozila, ak by sa nepodarilo vysúťažiť 700 MHz pásmo do konca roka 2020.

„Priebeh a výsledok prvej 5G elektronickej aukcie hodnotíme ako úspešný. Operátori vydražili všetky frekvencie, ktoré regulačný úrad ponúkol, a prijali záväzky, ktorých výsledkom bude okrem pokrytia obyvateľstva aj kritizované pokrytie diaľnic, rýchlostných ciest, železničných koridorov a vnútrozemskej vodnej cesty – Dunaja. Ukrátený nebol ani štátny rozpočet, ktorý týmto získal viac ako sto miliónov eur,“ hovorí predseda regulačného úradu Ivan Marták.

Jediným hráčom, ktorý po aukcii cítil krivdu, sa stal najmladší operátor 4ka. V lete 2019 regulátor zverejnil podmienky na aukciu, pričom sa začalo hovoriť o tom, že má pripravené štyri spôsoby rozdelenia frekvencií a pri všetkých sa počíta so zvýhodnením operátora 4ka, prípadne nového, piateho hráča. Regulátor neskôr spresnil, že spôsoby rozdelenia slúžili len na diskusiu k problematike a so žiadnym zvýhodnením štvrtého operátora nepočíta. Operátor 4ka v tom čase uviedol, že ak nebude môcť získať aspoň časť 700 MHz pásma každý z operátorov, konkurencia ho môže z trhu vytlačiť.

Aukcia ukázala, že žiadny operátor zvýhodnený nebol a 700 MHz frekvencie si kúpila len trojica najväčších. Sedemstovka je pritom veľmi dôležitá najmä pre 5G siete na vidieku a pomerne jednoducho sa pomocou nej pokrývajú aj veľké územia.

Štart v Banskej Bystrici

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa