Digitalizácia nie je dôležitá len v oblasti štátnej správy a vo firmách. S digitalizáciou musí byť prepojené aj vzdelávanie ľudí, inak po skončení koronakrízy nebudú na potreby zamestnávateľov pripravení.

Vzdelávanie nás posúva

Vzdelávanie na Slovensku sa musí čo najskôr prispôsobiť potrebám budúcnosti, aby sa nestalo, že o niekoľko rokov narastie armáda nezamestnateľných. „Digitalizácia firiem by mala byť kľúčová téma. A nielen firiem, ale aj štátnej správy. Pretože keď sa pozrieme, kam sa svet posúva, myslím si, že je absolútne kľúčové, aby sme nielenže kráčali s dobou, ale aby sme boli až o dva kroky popredu,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Google na Slovensku Rastislav Kulich.

Slovensko má šancu byť digitálnym tigrom, nahráva tomu aj relatívne slušná infraštruktúra. Funguje tu množstvo firiem, ktoré dosahujú svetový úspech. Pri pohľade na smerovanie trhu práce však vidíme, že automatizácia a digitalizácia sú veľkou témou. Moderné technológie môžu u nás automatizovať až 53 percent aktuálnych pracovných miest.

Podľa štúdie z vlaňajška bude pre pandémiu koronavírusu ohrozených až desať miliónov pracovných miest v strednej a vo východnej Európe. Z nich sa môže do roku 2030 automatizovať jedna tretina. Reč je teda o obrovských zmenách, ktoré sa už dejú, a Slovensko na to potrebuje byť dobre pripravené. Jedna vec je, samozrejme, vzdelávanie v rámci škôl, no veľmi dôležité sú aj rekvalifikačné programy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa