Európska spoločnosť na doručovanie jedla Delivery Hero vstúpila prostredníctvom platformy Foodpanda na husto obsadený slovenský trh donáškových služieb. Pridala sa tak k tradičnej službe Bistro.sk, ktorú nedávno kúpila holandská spoločnosť Just Eat Takeaway.com, a dvom populárnym celosvetovým službám Bolt a Wolt. To je na malý slovenský trh pomerne vysoká koncentrácia konkurencie.

Obdobná situácia panuje v rámci Európy len v niekoľkých štátoch, napríklad Nemecku, Poľsku či na Ukrajine. Tie sú však nepomerne väčšie. Už etablovaní hráči sa pritom boria s akútnym nedostatkom kuriérov. Napriek tomu všetci vidia na slovenskom trhu ešte ďalší obchodný potenciál.

Situácia na trhu nie je prehľadná, pretože Wolt a Bolt podnikajú na Slovensku len od roku 2019. Relevantné sú tak len výsledky spoločnosti Bistro.sk. Tá podľa portálu Finstat do roku 2020 naakumulovala stratu zhruba 26,6 milióna eur pri ročných tržbách na úrovni 15 miliónov eur. Za sedem mesiacov roka 2021 vykázala účtovný zisk 15,2 milióna eur, čo je viac ako tržby za toto obdobie (9,5 mil. eur). V tomto období predal pôvodný majiteľ Bistro.sk spoločnosti Just Eat Takeaway.com za 50 miliónov eur.

Neprehliadnite

Šéf Woltu: Na znížené provízie reštauráciám pristúpiť nemôžeme, zruinovalo by nás to

Prítomnosť online donáškových platforiem si však pochvaľujú reštauračné zariadenia. Tým tento spôsob doručovania zásadne pomohol prekonať lockdown napriek tomu, že si platformy účtujú vysoké poplatky. Stále je to však pre reštaurácie efektívnejšie, ako si držať vlastnú distribúciu.

Nový poriadok

Kým ešte v roku 2016 bolo na Slovensku úplne bežné zdvihnúť telefón a objednať si jedlo z reštaurácie, obedové menu alebo pizzu k filmu, dnes to robí už len málokto. Vo zvýšenej miere to zákazníci využívajú najmä v momentoch, keď online donáškové platformy hlásia preťažené siete, nedostatok kuriérov alebo majú dočasne zatvorené objednávacie okno. V Bratislave je takáto situácia najmä v piatok na obed.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa