„Najvyššie tempo očakávame v posledných dvoch mesiacoch roku 2015, ako aj v prvých štyroch mesiacoch budúceho roka,“ tvrdí Ľ. Vážny.

Prekážkou je však výrazné zaostávanie niektorých ministerstiev, najmä rezortu hospodárstva a životného prostredia. Týmto dvom zrejme prepadnú stovky miliónov eur, čo stiahne aj celoslovenský výsledok na jednu z posledných priečok v rámci EÚ. V manažovaní eurofondov patríme medzi najhoršie členské štáty. Za posledné tri mesiace by SR mala vyčerpať ešte vyše 20 percent, teda 2,5 miliardy eur.

Dotácie firmám viaznu

Najhoršie je na tom Operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, ktorý zastrešuje predovšetkým podporu inovácií vo firmách. Ku koncu septembra sa čerpal na 58 percent. Na rozdiel od iných operačných programov sa toto číslo rapídne nezlepšuje. Od začiatku roka narástlo o necelých šesť percentuálnych bodov, čo je výrazne menej ako priemer za všetky operačné programy.

Podpora inovácií má stále čiastočne zablokované platby zo strany Európskej komisie. Jej kontrolóri odhalili viacero pochybení, ktoré súviseli najmä s predraženými nákupmi technológií. Podľa hovorkyne rezortu hospodárstva Miriam Žiakovej sa dohodli na korekcii vo výške 22,5 milióna eur.

Ide o peniaze, ktoré Slovensku prepadnú. Teoreticky by ich rezort mohol zachrániť, ak by ich preniesol na iné „čisté“ projekty. To je však pri takom nízkom čerpaní málo pravdepodobné. Dobrou správou je, že eurokomisia ešte v júni odblokovala platby pre tento operačný program s výnimkou štyroch projektov, pri ktorých sa malo plytvať.

Rezort hospodárstva má pre nízke čerpanie krízový scenár. Časť nevyčerpaných peňazí chce použiť na zvýhodnené úvery pre podnikateľov, ďalšiu časť na verejné osvetlenie. „Vzhľadom na krátkosť času do uplynutia obdobia oprávnenosti výdavkov je možnosť generovania nových projektov relatívne obmedzená,“ vysvetlila M. Žiaková.

Čerpanie by nemuselo byť také katastrofálne, ak by úradníci

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa