Partii angažovaných ítečkárov okolo Jána Hargaša, Jána Suchala a Ľubora Illeka sa pred časom ušlo označenie „nahnevaní mladí muži“. Na prvý pohľad tak pripadajú aj ich kamarátom, nieto ešte úradníkom alebo ítečkovým veteránom, odrasteným na vládnych zákazkách. Ibaže zdanie klame.

Reštart informatizácie

Pred pol druha rokom ste rozbiehali Slovensko.digital s tým, že sa pokúsite opraviť zbabranú informatizáciu. Podarilo sa tú opravu aspoň naštartovať?

J. Hargaš: Áno. Už len preto, že sa vôbec hovorí o tom, že máme zbabranú informatizáciu, a je o tom oveľa širšie povedomie. Okrem toho, máme jednoznačného lídra informatizácie [podpredsedu vlády Petra Pellegriniho], nový úrad pre riadenie informatizácie, novú Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy. Spravilo sa veľa papierovej práce, nastavili sa pravidlá a procesy. Škoda, že neprišli „quick wins“, lebo nevidieť výsledky, ktoré by bežný používateľ portálu Slovensko.sk mohol oceniť.

Ľ. Illek: Z istého pohľadu sa teda nezmenilo nič. Štátne weby vyzerajú rovnako ako pred rokom, služby sú tie isté, orientácia na klienta nijako nepokročila. Čo sa zmenilo, je, že sa celý rok nerobili žiadne projekty, takže zatiaľ nemáme akútne kauzy.

Slovensko.digital: Chceme, aby IT tlačilo spoločnosť dopredu

Slovensko.digital: Ľubor Illek, Ján Hargaš, Ján Suchal Zdroj: Maňo Štrauch

Ale aj veci, ktoré bežní ľudia nevidia, sú dôležité, nie?

Ľ. Illek: Mám pocit, že bežní ľudia od informatizácie nič neočakávajú. Vnímajú ju ako ďalší zdroj káuz, raz za čas si zanadávajú, čo sa ukradlo a ako sa to mohlo stať. Ale nečakajú služby katastra v obývačke alebo že bude fungovať zásada jedenkrát a dosť [že úrad môže od občana požadovať nejaký údaj len raz, inak si ho musí vyhľadať v iných štátnych systémoch]. Hovoria si: Máme koncepcie a plány, ale vieme, ako to s reformami vždy dopadlo. To je veľká škoda. Lebo nám v prvom rade nejde o záchranu peňazí, ale o to, aby

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa