Igor Matovič sa opäť postaral o náramný roz-ruch. Vo svojej súčasnej úlohe ministra financií využil pri predstavení daňovo-odvodovej reformy „vypožičané“ slajdy, navyše ešte svoje prepočty oprel o staré štatistiky, podľa ktorých je na Slovensku okolo 400-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb. Lenže to platilo pred viac ako desiatimi rokmi. Podľa posledných štatistík malo vlani živnostenské oprávnenie len 312-tisíc Slovákov.

Podnikavý sever

Podiel živnostníkov v populácii sa kraj od kraja a okres od okresu značne líši. V absolútnom počte ich je najviac v okrese Žilina (11 477) a najmenej v okrese Medzilaborce (551). Po prepočte na ľudnatosť jednotlivých regiónov sa ukazuje, že ľudia podnikavého ducha žijú najmä na juhozápade a severe krajiny. V okresoch Námestovo a Stará Ľubovňa pracuje ako SZČO viac ako desatina populácie.

Okres Námestovo patrí zároveň medzi nemnohé, kde sa počet živnostníkov za posledných desať rokov zvýšil, a to o celú tretinu. Väčšina z nich pritom nepodniká v cestovnom ruchu, ako by sa dalo predpokladať, ale v stavebníctve.

Na Slovensku platí od štvrtka 25. novembra 2021 na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Platí aj viacero výnimiek, napríklad nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode ako sú potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, či noviny. Ostatné neesenciálne predajne ostávajú zatvorené, respektíve s obmedzením na výdaj tovaru. Na snímke zatvorená prevádzka s elektronikou v bratislavskom nákupnom centre 25. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TA
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Eufória z ekonomiky vyprchala

Najmenší podiel podnikavcov nájdeme tam, kde je zároveň vysoká nezamestnanosť. V okresoch Rimavská Sobota, Revúca, Trebišov a Košice-okolie pripadajú na sto obyvateľov len traja živnostníci. Nízky, oproti Bratislave približne polovičný, je aj podiel živnostníkov v Košiciach.

Veľké mestské okresy sú zároveň tie, kde počet SZČO najrýchlejšie klesá. Okresy Bratislava IV a Košice III prišli po roku 2010 o 42 percent živnostníkov, o viac ako tretinu sa preriedil živnostenský stav aj v Banskej Bystrici.

Obchodníci zatvárajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa