Vplyvy ruskej agresie na Ukrajine sa premietajú aj na pulty supermarketov. Už z februárových čísel o inflácii je zrejmé, že prevažná väčšina základných potravín medziročne zdražela o viac ako desatinu. A to bolo ešte pred vojnou.

„Súčasná situácia nemá v Európe obdobu za desiatky rokov. Ak sa včas neprijmú účinné opatrenia na zmiernenie jej dôsledkov, niektoré potravinárske podniky začnú kolabovať,“ varuje riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. Podobné obavy má hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Matej Korpáš.

„Prakticky všetky potravinárske sektory sa nachádzajú v kritickej situácii. Zvýšené ceny za energie a pohonné látky vplývajú na celkové náklady pri výrobe všetkých potravín. Niektoré odvetvia potravinárstva hrozia nedostatkom surovín a boja sa, že o niekoľko mesiacov možno budú nútení odstaviť fabriky,“ hovorí Korpáš.

Potravinári preto volajú po urýchlenej štátnej podpore výrobcov, vytvorení energetických a surovinových zásob aj regulácii cien.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa