Z verejného zdravotného poistenia by malo tento rok smerovať na zdravotnú starostlivosť 5,7 miliardy eur. Ďalšiu 1,8 miliardy zhltne prevádzka štátnych zdravotníckych zariadení. A rozpočet samotného ministerstva zdravotníctva na tento rok presahuje 1,7 miliardy eur. Je to veľa alebo málo?

Ak tieto náklady prepočítame na hrubý domáci produkt (HDP), zistíme, že väčšina vyspelých európskych štátov vydávala na zdravotnú starostlivosť – prinajmenšom pred pandémiou koronavírusu – vyšší podiel.

Priemer EÚ je 9,9 percenta HDP. Nemci, Francúzi a Španieli do zdravotného systému dávajú okolo 11 percent HDP. Vôbec najdrahšie zdravotníctvo v Európe má Švajčiarsko takmer s 12-percentným podielom na HDP.

Starnúce štáty platia viac

Slovenské zdravotníctvo patrí s nákladmi vo výške 6,7 percenta HDP v rámci EÚ k tým najlacnejším. V absolútnych čiastkach to predstavuje 1 100 eur na osobu ročne, zatiaľ čo v západoeurópskych krajinách sa ročné výdavky na hlavu pohybujú od 2 310 (v prípade Španielska) až do 5 256 eur (v prípade Dánska) na hlavu a rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa