Nastáva čas každoročnej „bitky o zrno“. Z prvých odhadov sa zdá, že úroda hustosiatych obilnín a repky bude napriek prehlbujúcemu sa suchu o chlp lepšia ako vlani.

Celkovú úrodu ovplyvňujú dve čísla – osiata plocha a výnos z hektára. To prvé je výrazne vyššie ako pred rokom, pšeničné lány sa rozkladajú na ploche väčšej medziročne o 15 percent.

Ostatne na jar v reakcii na vpád ruských vojsk na Ukrajinu minister poľnohospodárstva Samuel Vlčan (OĽaNO) farmárov vyzval, aby zasiali viac obilia. Nie všade uspel.

„Na jar sa ťažko menia osevné postupy, keď máme kúpené osivá, chemikálie a hnojivá,“ krúti hlavou Ján Jelen, predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, ktorý hospodári na 530 hektároch ornej pôdy v okrese Levice.

Podľa hovorkyne Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jany Holéciovej je rozmach pšenice výsledkom zhody viacerých faktorov. „Jedným z nich je určite aj aktuálna situácia na Ukrajine, pretože Rusko a Ukrajina sú najväčšími vývozcami obilia vo svete,“ približuje Matej Korpáš z tlačového odboru SPPK.

Pšenica vládne všetkým

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa