Vonkajšie teploty padajú k bodu mrazu, no riziko opakovania plynovej krízy z roku 2009 sa znížilo. Slovensku sa v priebehu tohto roka podarilo naplniť zásobníky zemného plynu takmer na maximum. Kým vlani v polovici novembra bola ich kapacita vyťažená len z dvoch tretín, teraz sú plné na viac ako 94 percent.

Prispelo k tomu viacero faktorov. Prvým je rýchlosť ich napĺňania. „Hneď po zime v apríli sa začali plniť zásobníky najrýchlejšie, ako sa dalo. V tom čase až do polovice júna prúdil do Európy ešte ruský plyn v dohodnutých objemoch,“ opisuje Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ). To už neplatí, v lete začalo Rusko dodávky škrtiť a v súčasnosti dodáva sotva tretinu dohodnutého objemu.

Druhý základ súčasnej komfortnej situácie položila diverzifikácia dodávok. „Spoločnosť SPP dohodla alternatívne dodávky predovšetkým prostredníctvom LNG z talianskych a chorvátskych prístavov a kontrakt na dodávku nórskeho plynu. Tým sa podarilo znížiť závislosť od dodávok ruského plynu o dve tretiny,“ pochvaľuje si R. Kvasňovský.

Počasie pomohlo

Dôležitú úlohu zohráva aj počasie. Najmä v októbri bolo oproti dlhodobému priemeru výrazne teplejšie. Na letisku v Sliači sa denné priemery držali takmer celý mesiac nad desiatimi stupňami Celzia. V dňoch, keď sa nekúri, pritom spotreba plynu na Slovensku klesá aj pod 30 GWh, teda desatinu objemu spotrebovávaného počas mrazivých dní. „Pomerne teplá jeseň znamenala, že plyn sa tlačil do zásobníkov ešte v priebehu novembra, čím sa získalo navyše niekoľko týždňov,“ komentuje riaditeľ SPNZ.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa