Začal sa nový školský rok. Pre prvákov bude v kadečom iný ako pre ich rodičov pred tridsiatimi rokmi. Kým v roku 1989 sedelo v jednej triede priemerne 26 detí, dnes býva obsadených len 19 stoličiek. V Nitrianskom kraji dokonca len 17. Podobne sa znižuje aj počet žiakov pripadajúcich na jedného učiteľa.

Už za minulého režimu bolo zvykom, že pred tabuľou stáli predovšetkým ženy. V súčasnosti to platí dvojnásobne. Šanca, že prváčik bude mať za triedneho učiteľa muža, sa znížila na 13 percent. Na základných školách v súčasnosti vyučuje takmer 31-tisíc pedagógov.

Začiatok školského roka
Neprehliadnite

Začína sa nový školský rok, školy sa už plošne z dôvodu pandémie zatvárať nebudú

Najväčšej popularite sa učiteľská profesia tešila v roku 1999, keď sa jej venovalo ešte o desaťtisíc ľudí viac. Nasledoval prudký pokles a od roku 2007 počty učiteľov na základných školách stagnujú.

Učitelia zarábajú málo

Môže za to aj nedostatočné platové ohodnotenie. Podľa údajov O-ECD patria platy učiteľov na Slovensku v absolútnej sume k najnižším medzi členskými krajinami. V relatívnom porovnaní dosahujú iba 74 percent platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí, čo je tiež hlboko podpriemerná hodnota.

pivo
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Piva sa uvarilo viac, ale vypilo menej

Utešovať sa môžu iba perspektívou budúceho rastu – učitelia s pätnásťročnou praxou berú priemerne o 40 percent viac ako ich začínajúci kolegovia, riaditeľom sa môže plat zvýšiť aj na viac ako dvojnásobok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa