Aktuálne dianie okolo ruského plynu sa priamo týka dvoch tretín Slovákov. Pre viac ako 66 percent slovenských bytov je totiž zemný plyn hlavným palivom na vykurovanie. A v niektorých mestách sa na kúrenie prakticky nič iné nepoužíva. Vyplýva to z údajov získaných zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021, ktoré priniesol Štatistický úrad SR.

Zjednodušene možno povedať, že čím je mesto väčšie, tým väčšia je aj jeho závislosť od plynu. V mnohých prípadoch sa podiel plynu pohybuje vysoko nad 90 percentami. V bratislavskej Petržalke je to napríklad 97,2 percenta, v Poprade 98,3 percenta a v Dubnici nad Váhom dokonca 98,5 percenta.

Skreslenie pre teplárne

Výnimku z tohto pravidla na prvý pohľad reprezentuje Trnava, Martin a niektoré košické sídliská. TREND preto magistráty týchto miest oslovil so žiadosťou o vyjadrenie. A ukázalo sa, že pravda je niekde inde.

„Takmer 80 percent domácností v Martine používa ústredné diaľkové kúrenie, ktoré zabezpečuje Martinská teplárenská. Tá na vykurovanie používa plyn a drevnú štiepku. Uhlie vyradila z prevádzky v roku 2020,“ uvádza hovorkyňa mesta Martin Jana Kopecká. To neznamená, že kvalita ovzdušia v meste je uspokojivá.

V polovici decembra napríklad emisie prachových častíc prekročili hranicu 50 mikrogramov na kubický meter, radnica preto vydala upozornenie spolu s radami pre občanov, ako správne kúriť.

„Zároveň má Martin ako jediné mesto na Slovensku od prvého januára 2022 vozový park MHD zložený iba z ekologických autobusov,“ podotýka J. Kopecká.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa