Dodávky vakcín na Slovensko v posledných týždňoch prúdia doteraz najintenzívnejším a relatívne stálym tempom. Podľa dát, ktoré zverejnil Inštitút zdravotných analýz (IZA), by to tak malo byť až do začiatku letných prázdnin. Ak budú dodávky pokračovať súčasným tempom v letných mesiacoch, už na začiatku nového školského roka bude vakcín toľko, že by stačili na 70-percentné zaočkovanie celej populácie, a to aj bez kontroverzného Sputnika V. Ale len v prípade, že bude dosť záujemcov.

Východ Slovenska zaostáva

Prvé náznaky problémov odhaľujú čísla už dnes. Napriek značnému zrýchleniu začalo Slovensko v európskom porovnaní zaostávať. Kým pred dvoma mesiacmi na tom bolo lepšie než Francúzsko, Taliansko či Nemecko, teraz im dýcha na chrbát. Na sto Slovákov pripadá 41 podaných dávok, pričom v spomínanom Nemecku je to o deväť viac. Menej sa očkuje len vo východnej Európe – napríklad v Rusku zdravotníci doteraz vykonali len sedemnásť vpichov na sto obyvateľov, hoci vakcínu mali k dispozícii ako prví na svete.

Nezmenili sa rozdiely v záujme o vakcináciu medzi slovenskými regiónmi. Najvyšší je stále v Bratislavskom kraji, kde na sto obyvateľov pripadá 58 aplikovaných dávok, zatiaľ čo v Trenčianskom kraji je to len 38 dávok. Štatistiky o naplnenosti očkovacej čakárne, ktoré začal IZA publikovať minulý týždeň, navyše napovedajú, že medziregionálne rozdiely sa budú v najbližších týždňoch ďalej prehlbovať.

Na termín prvého očkovania čakalo 20. mája v Bratislave 49-tisíc ľudí, kým v Košiciach len necelých sedemtisíc. V okrese Prešov potom dokonca len zhruba 3 600 osôb. V počte registrácií tak tieto dve najväčšie východoslovenské mestá predbehol aj okres Dunajská Streda. Prešovská župa pre nedostatok záujemcov dokonca zatvorila očkovacie centrá v Bardejove a Starej Ľubovni, župa ich plánuje nahradiť aspoň mobilnými výjazdmi.

V čakárni prevažujú mladí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa