Riziko, že človeka okradnú, napadnú, znásilnia alebo dokonca zabijú, na Slovensku už niekoľko rokov trvalo klesá. Pozitívny vývoj zatiaľ pokračuje aj tento rok. Od januára do septembra zaznamenala slovenská polícia 38 764 trestných činov. To je o štyritisíc menej než vlani a takmer o sedemtisíc menej než predvlani.

„Podľa nášho názoru bol pokles kriminality v niektorých oblastiach určite ovplyvnený okrem bežnej činnosti polície aj opatreniami v oblasti legislatívy a opatreniami vlády v súvislosti s pandémiou. Ako príklad je možné uviesť podvody. V roku 2020 bolo zistených 1 665 trestných činov podvodu, o 225 menej než v roku 2019,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Výjazdové očkovacie jednotky Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sú v sobotu k dispozícii záujemcom o očkovanie priamo v obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici, kde sa môžu nechať zaočkovať jednodávkovou vakcínou Janssen. V BBSK bude od budúceho týždňa deväť čiernych okresov z 13, čo znamená výrazné obmedzenie prevádzok v podobe zatvorených hotelov, reštaurácií či fitnescentier. Na snímke zdravotník si naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti
Neprehliadnite

Slovensko v číslach : Očkovanie zrazilo počty obetí covidu-19

Poklesli aj ostatné typy kriminality. Násilná kriminalita sa oproti minulému roku znížila o šestnásť percent, ubudlo najmä vrážd, lúpeží, úmyselných ublížení na zdraví a útokov s rasistickým motívom. Na Slovensku sa aj výrazne menej kradne.

Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi policajti v priebehu prvých deviatich mesiacov zaregistrovali takmer desaťtisíc krádeží vlámaním, pred piatimi rokmi to bola už len polovica a tento rok ani nie štvrtina z tohto počtu. Päťkrát menej ako v roku 2011 v súčasnosti zlodeji vykrádajú reštaurácie a chaty.

Existuje aj niekoľko oblastí, kde občania porušujú zákon častejšie než v minulosti. Oproti minulému roku pribudlo napríklad prípadov šírenia toxikománie a ďalších prehreškov súvisiacich s drogami, výrazne sa zvýšil počet trestných činov vojenských a proti republike, ktoré však celkovým počtom (22) tvoria stále len malý čriepok z celkovej kriminality 
na Slovensku.

Objasnenosť mierne klesá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa