Podľa výsledkov najnovšieho Eurobarometra vyvoláva pojem „Európska únia“ pozitívny dojem len u 36 percent Slovákov. To je druhý najnižší podiel v celej EÚ hneď po Grékoch.

Očkovanie
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Očkovací stroj sa zadrhol, nepomáha dostupnosť vakcín ani odborníci

Od prelomu roka sa navyše podiel optimistov znížil o sedem percentných bodov a razantne pribudlo tých, ktorí európsku integráciu hodnotia kriticky. Stávame sa národom euroskeptikov?

Prevláda skepsa

„Slováci sa z hľadiska aktívnej podpory EÚ v minulých rokoch vždy držali okolo priemeru EÚ a v rokoch 2014 až 2016 dokonca jasne nad priemerom.

Podľa posledných dát sa však s týmto trendom výraznejšie rozchádzajú,“ potvrdil Vratislav Havlík z Medzinárodného politologického ústavu Masarykovej univerzity. Na hodnotenie je podľa neho zatiaľ skoro. „Nie je totiž vylúčené, že to je len krátkodobá výchylka,“ upozornil Havlík.

Veľa vecí sa dá nahradiť alebo vymeniť
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Vracia sa už skoro polovica odpadu

Podľa jeho kolegu Víta Hlouška mohla rozčarovanie občanov vyvolať pandémia koronavírusu v kombinácii s chaotickou politikou vlády. „Navyše sa EÚ tu a tam stávala rukojemníkom argumentačných prestreliek medzi Matovičom a jeho oponentmi,“ spresnil Hloušek s tým, že bez potvrdenia zo strany sociológov je toto vysvetlenie iba špekulatívne.

Nárast pesimizmu každopádne Slováci preukázali v odpovediach na väčšinu zo 155 otázok, ktoré Eurobarometer prináša. Kým si autori prieskumu pochvaľovali, že „optimizmus ohľadom budúcnosti EÚ dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2009 a dôvera v Úniu je najvyššia od roku 2008,“ na Slovensku došlo u oboch týchto ukazovateľov k prepadu.

Stav demokracie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa