Po skončení prvého školského polroka, ktorý ochromila pandémia, sa zatiaľ aspoň pre posledné ročníky znovu otvárajú brány stredných škôl. Aká budúcnosť študentov čaká? Napovedať môžu osudy ich predchodcov. Údaje portálu Uplatnenie.sk ukazujú, čo robili po roku tí, ktorí opustili strednú školu v poslednom „normálnom“ roku 2019. Viac ako polovica mladých pokračovala po maturite v roku 2019 v štúdiu.

Pre 47 percent absolventov je ďalším pôsobiskom vysoká škola, pätina z nich zamierila do zahraničia. Hoci je v hlavnom meste najviac príležitostí na terciárne štúdium, najčastejšie to boli práve mladí Bratislavčania, ktorí odišli čerpať nové vedomosti za hranice. Značný záujem prejavili aj obyvatelia okresov susediacich s Českou republikou, v Myjave si zahraničné školy vybrala väčšina nových vysokoškolákov. S migráciou absolventov zápasia aj v Banskobystrickom kraji. „Medzi naše najväčšie výzvy patrí odlev mozgov z regiónov – odchádzajú talentovaní žiaci aj učitelia,“ povedala hovorkyňa kraja Lenka Štepánková. Banskobystrickí župní poslanci už preto schválili plán záchrany regionálnych gymnázií.

The cooling towers of the unfinished blocks 3 and 4 of the Nuclear Power Plant Mochovce some 160 km (some 100 miles) east of Bratislava, Slovakia on Thursday March 15, 2007. The construction of the two remaining blocks was put on hold in 1992 but last month Italy's energetic group Enel agreed with Slovak government to invest approx. 1,4 billion euros and finish the construction in 2012.   (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Vďaka Mochovciam bude elektriny opäť na rozdávanie

Nad priemerom EÚ

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa