Žiaľ, už je to isté. V roku 2021 zomrie najväčší počet Slovákov v dejinách. Podľa predbežných dát zomrelo za prvých desať mesiacov tohto roka 57 881 obyvateľov Slovenska.

Podnikanie, zivnost
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Živnostníkov ubúda, najmä v obchode

Od vzniku samostatného štátu až do predvlaňajška sa pritom ročné úhrny zomretých pohybovali medzi hranicami 51- a 54-tisíc. Až vlani sa vyšplhali k 59 tisícom. A k cifre, už beztak hrozivej, tento rok ešte pribudnú úmrtia za ďalšie dva mesiace. Dva mesiace, ktoré kriticky ovplyvňuje eskalujúca pandémia koronavírusu.

Na prelome novembra a decembra umieralo pre covid-19 priemerne 77 Slovákov denne. To je v prepočte na počet obyvateľov druhý najhorší výsledok na svete, horšie je to v súčasnosti už len na karibských ostrovoch Trinidad a Tobago.

Na Slovensku platí od štvrtka 25. novembra 2021 na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Platí aj viacero výnimiek, napríklad nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode ako sú potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, či noviny. Ostatné neesenciálne predajne ostávajú zatvorené, respektíve s obmedzením na výdaj tovaru. Na snímke zatvorená prevádzka s elektronikou v bratislavskom nákupnom centre 25. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TA
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Eufória z ekonomiky vyprchala

Krivka navyše rýchlo a vytrvalo stúpa, veď ešte na začiatku posledného októbrového týždňa bola koronavírusová úmrtnosť na Slovensku desaťkrát nižšia. Napriek tomu už stihla výrazne prehovoriť do celkových štatistík za október.

Horšie ako za vojny

„Vplyv koronavírusu sa znova zhoršuje, v októbri covidu-19 podľahlo 439 osôb. To je štvornásobne viac ako v septembri. Aktuálne sa koronavírus vyšplhal na štvrtú najčastejšiu príčinu úmrtia v SR s viac ako osempercentným podielom zo všetkých zomretých. Za ostatné tri mesiace je to výrazný skok,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR Zuzana Podmanická.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa