Sedemnásť cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDGs) prijala OSN po trojročnej diskusii v septembri 2015 v rámci takzvanej Agendy 2030.

„Nová agenda je sľubom politických lídrov ľuďom na celom svete. Týka sa všetkých štátov a je to komplexná a tranzitívna vízia lepšieho sveta pre všetkých,“ vyhlásil vtedajší generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Ako si Slovensku tento ambiciózny plán darí plniť?

Slabé vysvedčenie

Prvé veľké vysvedčenie slovenskému snaženiu vystavilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v hodnotiacej správe z vlaňajšieho septembra. „Globálne porovnanie ukazuje, že Slovensko je v klube krajín, ktoré sú v globálnom rebríčku udržateľného rozvoja na vyšších miestach,“ uviedlo v reporte.

Lenže medzi tridsiatkou najúspešnejších štátov je väčšina z Európskej únie. A v porovnaní so susedmi zaostávame.

Na snímke žatva ozimného jačmeňa na poli neďaleko obce Luhyňa  v okrese Trebišov 30. júna 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Úroda bude o poznanie slabšia ako vlani

Najbližšie k splneniu všetkých cieľov má Švédsko (skóre 85 zo 100) a ďalšie škandinávske krajiny, darí sa však aj susednému Rakúsku a Česku (81), lepšie ako Slovensko (skóre 77,5) je na tom aj Slovinsko, Chorvátsko či Poľsko. V plnení väčšiny cieľov podľa ministerstva čelíme značným výzvam.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa