Široká dostupnosť vakcín, vládna očkovacia kampaň, odporúčania odborníkov, možnosť výberu očkovacej látky vrátane inde nemysliteľného Sputnika, výherné lotérie, očkovanie detí, pozitívne skúsenosti s vakcináciou v zahraničí.

Expo Dubaj 2020
Neprehliadnite

Expo Dubaj 2020 v číslach: 600 futbalových ihrísk, najväčší výťah na svete a ešte omnoho viac

Nič z toho väčšinu Slovákov nepresvedčilo, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu. Menej zaočkovanú populáciu než Slovensko majú v Európe len niektoré balkánske štáty, Ukrajina a Rusko.

Prudká brzda ďaleko pred cieľom

Ešte na jar to pritom vyzeralo, že budeme so susedmi držať krok. Keby májové tempo vakcinácie pokračovalo v nasledujúcich mesiacoch, mohlo mať na konci augusta dokončené očkovanie 70 percent dospelých Slovákov. Lenže nestalo sa to. V týždni na prelome mája a júna zdravotníci aplikovali 250-tisíc dávok.

V poslednom júlovom týždni to bolo už menej než stotisíc dávok a na konci augusta klesli týždenné počty podaných dávok pod 50-tisíc. V septembri sa síce prepad zastavil a začal stúpať počet záujemcov o prvú dávku, len nasledujúce týždne však ukážu, či je to len drobný záchvev alebo zásadná zmena trendu.

Veľa vecí sa dá nahradiť alebo vymeniť
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Vracia sa už skoro polovica odpadu

Ak sa aktuálne tempo vakcinácie nezvýši, bude na dosiahnutie cieľa definovaného národnou očkovacou stratégiou potrebných ešte ďalších 27 mesiacov.

S končiacim sa letom záujem, pochopiteľne, opadol aj v okolitých štátoch, tie však majú k dosiahnutiu kolektívnej imunity výrazne bližšie. Ak vynecháme miništáty, je na tom v Európe najlepšie Portugalsko, kde obe dávky vakcíny dostalo 85 percent obyvateľov.

Dôsledky sa začínajú prejavovať už teraz. Zatiaľ čo v Portugalsku počet nových prípadov covidu-19 klesá, na Slovensku stúpa. Úmrtnosť aj počet hospitalizácií v súvislosti s koronavírusom sú na Pyrenejskom polostrove v porovnaní so situáciou u nás polovičné.

Skúsenosť nehrá rolu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa