Štátny rozpočet na budúci rok, ktorý prichystalo ministerstvo financií, prináša niekoľko naj. Rekordný je v prvom rade objem výdavkov – astronomických 35 miliárd eur. Najvyšší v histórii samostatného Slovenska je aj plánovaný schodok 8,3 miliardy eur.

Unikátne na návrhu je aj to, že jeho predkladatelia vopred počítajú s tým, že ho poslanci neschvália. Zakomponovali doň preto kalkuláciu negatívnych dôsledkov rozpočtového provizória.

„Aktuálna politická situácia, keď vláda nemá väčšinovú podporu v Národnej rade SR, si vyžiadala zohľadniť riziko neschválenia zákona o štátnom rozpočte v samotnom návrhu,“ obhajuje neštandardný postup rezort financií.

Plánované provizórium

Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) to však zásadným spôsobom znižuje transparentnosť rozpočtu.

„Vo svojej podstate ide o absurdný prístup, pretože sa v rozpočte spojili dve navzájom vylučujúce sa situácie, keďže schválením rozpočtu na rok 2023 nemôže dôjsť k provizóriu,“ uviedla vo svojom prvom komentári.

Nie je to zďaleka jediná jej kritická poznámka k plánom vlády na hospodárenie v budúcom roku. Členom rady sa nepáči ani to, že ministerstvo údajne nerealisticky nadhodnotilo deficit pre tento rok na úroveň takmer piatich percent HDP, aby zamaskovalo jeho enormný nárast v roku 2023.

Trojica najvýznamnejších opatrení kabinetu totiž v budúcom roku zvýši štrukturálne saldo o viac ako jedno percento HDP. „Ide najmä o takzvaný prorodinný balíček, rodičovský dôchodok, valorizáciu platov nad rámec rastu miezd v súkromnej sfére, najmä v zdravotníctve,“ vymenovala RRZ.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa