Dvestopäťtisíc. To je počet utečencov, ktorí prešli ukrajinsko-slovenskou hranicou za menej ako tri týždne od vpádu ruských vojsk. Pre Slovensko, kde sa politici donedávna predbiehali v tom, kto zabezpečí, aby pod Tatrami nepribúdali pokiaľ možno vôbec žiadni utečenci, je to neuveriteľný obrat.

„Sme malá krajina. No to, čo dokazujú ľudia v nej za posledné dni, je obdivuhodné. Spojenie síl, súdržnosť, pomoc a empatiu na Slovensku vidieť od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine. Spojili sa silové zložky, dobrovoľníci, neziskové organizácie. Jednoducho všetci, ktorí chcú pomôcť utekajúcim,“ uviedlo ministerstvo vnútra.

Na tisíc Slovákov teraz pripadá 38 ukrajinských utečencov. Viac (konkrétne 45) je to len v Poľsku, kam doteraz smerovala väčšina z takmer trojmiliónovej utečeneckej vlny, a v malom Moldavsku, kde na tisíc obyvateľov pripadá 41 utečencov. V Maďarsku je to 26 a v Rumunsku dokonca len štyria.

Na pokraji katastrofy

To, že sa napriek týmto astronomickým počtom darí držať migračnú vlnu na Slovensku v legálnych mantineloch, teda vrátane evidencie dokladov a cez oficiálne hraničné priechody a checkpointy, sa rovná malému zázraku. Vláda tvrdí, že má situáciu pod kontrolou, no opozícia s tým nesúhlasí a ku kritike sa pridávajú predstavitelia samospráv.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa