Podľa najnovších údajov Eurostatu pripadá na jedného Slováka 421 kilogramov komunálneho odpadu ročne, dáta Štatistického úradu SR hovoria dokonca o 435 kilogramoch. V porovnaní s 844 kilogramami, ktoré ročne vyhodia Dáni, to nevyzerá ako zlý výsledok. Varovný je však trend – v porovnaní s rokom 2004 ide na Slovensku o 60-percentný nárast, po Taliansku druhý najvyšší v rámci Európskej únie.

„Rast produkcie komunálneho odpadu je spojený predovšetkým s rastom životnej úrovne, a teda aj s rastom spotreby obyvateľstva,“ upokojuje Marián Christenko, riaditeľ košickej firmy Kosit, zameranej na odpadové hospodárstvo. Táto úmera však neplatí stopercentne. Najviac komunálneho odpadu totiž nevzniká na území najbohatšieho Bratislavského kraja, ale v susednom Trnavskom kraji. Priemerný občan tam naplní smetné koše 573 kilogramami materiálu ročne, zatiaľ čo na východe krajiny je to len 340 kilogramov.

Na snímke je dopravná nehoda pod Pezinskou Babou v smere od Pezinka.
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Na cestách bolo vlani najbezpečnejšie v histórii

Desať aj štyridsať eur

Spolu s množstvom odpadkov rastú aj poplatky za ich zvoz. Z porovnania 135 miest a obcí s viac ako piatimi tisíckami obyvateľov vyplýva, že radnice priemerne vyberajú od občanov 25 eur na hlavu ročne. Vybrané poplatky pritom často nepokrývajú náklady. Na západe sú poplatky vo všeobecnosti vyššie ako na východe. Väčšie mestá zvyčajne požadujú vyššie sumy než menšie obce. Kým v Oščadnici sa uspokoja s 10 eurami, Piešťany alebo Topoľčany požadujú za zvoz odpadu 40 eur ročne.

Práve Topoľčany patria k mestám s najvyššou produkciou odpadu, na jedného obyvateľa tam ročne pripadá približne 700 kilogramov. „Môže za tým byť nezáujem občanov o separáciu, ako aj odpadová turistika,“ domnieva sa referentka pre odpadové hospodárstvo na topoľčianskej radnici Alena Ferenčíková. Podľa nej mesto v minulosti zanedbalo osvetu. Vlani preto na základe analýzy zaviedlo zber kuchynského odpadu od dverí, stavia zapustené kontajnery, zvyšuje počet nádob na triedený odpad a poverilo mestských strážnikov, aby aktivitu okolo košov častejšie kontrolovali. „Nevzdávame sa,“ uzaviera A. Ferenčíková.

Cintorín Madrid
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Covid prepísal historické tabuľky úmrtnosti

Kto netriedi, zaplatí viac

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa