Ani rýchlorastúce ceny palív a mzdové náklady zatiaľ väčšinu radníc neprinútili uvažovať o zdražení cestovného. Niektoré mestá sa, naopak, vydali opačnou cestou – verejnú dopravu poskytujú zadarmo.

Ak sa dnes chce náhodný návštevník ktoréhokoľvek slovenského mesta zviezť MHD, vystačí si s jedným eurom. To platí aj v susednom Poľsku (40-minútový lístok stojí vo Varšave v prepočte 0,94 eura) a Maďarsku (základný lístok na budapeštianske metro stojí 0,86 eura), ale už nie napríklad v Česku.

Najlacnejší, polhodinový lístok vyjde v pražskej MHD na 1,23 eura. V etalóne verejnej dopravy – rakúskej Viedni, zaplatí záujemca o jednu jazdu dokonca 2,40 eura.

Na Slovensku presiahne účet za zvezenie MHD hranicu jedného eura len v ojedinelých prípadoch. Napríklad v Ružomberku, kde sa cenník menil tento rok v júli, zaplatí cestujúci pri nákupe lístka u vodiča 1,50 eura. To je viac ako dvojnásobok oproti elektronickému cestovnému, ktoré je len 0,70 eura.

Najdrahšie na Liptove

Ružomberok zároveň predstavuje extrémny príklad snahy prinútiť pasažierov kúpiť si elektronické cestovné. Zatiaľ sa žiadne slovenské mesto neuchýlilo k tomu, aby papierové lístky úplne zrušilo, ako to urobila napríklad Ostrava.

Virtuálny lístok nahraný na dopravnej alebo bankovej karte, prípadne v aplikácii mesta alebo dopravcu, je však prakticky všade lacnejší ako tradičný papierový lístok.

Bez papiera lacnejšie

Priemerná výška takejto zľavy je 24 percent. Najvyššia je v spomínanom Ružomberku, najnižšia vo veľkých mestách.

Integrovaný dopravný systém Bratislavského kraja ponúka elektronické lístky so zľavou do desať percent. V Košiciach úspora nedosahuje ani päť percent, takže bezpapierové jednotlivé cestovné tam vyjde len o niečo drahšie ako v Bratislave.

V Prešove je nákup elektronického lístka podmienený registráciou, pričom z tarify nie je zrejmé, že by bol oproti klasickému akokoľvek lacnejší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa