Jednou z najlacnejších možností, ako si užiť dovolenku pri mori, je vziať auto a vyraziť k Jadranu. Aj tento spôsob však oproti minulému roku zdražel, a to podstatne viac ako väčšina ostatných výrobkov a služieb. Za nárastom nákladov približne o tretinu sú predovšetkým rekordne drahé pohonné látky.

Liter nafty sa na Slovensku predáva priemerne za 1,86 eura, čo je prakticky o polovicu viac než na začiatku vlaňajšej letnej sezóny. Benzín zdražel z minuloročných 1,40 na aktuálnych 1,91 eura za liter.

Dvojaké ceny

Pri pohľade na európsku cenovú mapu pohonných látok by sa mohlo zdať, že stačí ísť k moru cez Maďarsko a natankovať plnú nádrž u našich južných susedov.

Vláda premiéra Viktora Orbána až do októbra predĺžila platnosť cenových stropov, ktoré držia ceny na čerpacích staniciach poriadne nízko.

Lenže táto výhoda platí len pre vozidlá s maďarským evidenčným číslom, cudzincom maďarskí čerpadlári účtujú vyššie sumy ako na Slovensku.

Európska komisia označila zvýhodňovanie maďarských motoristov za diskriminačné a vyzvala Budapešť, aby nastavila rovnaké podmienky pre všetkých. Cenové stropy narážajú aj na domácu kritiku.

„Kabinet musel konať, ale namiesto toho, aby zvolil nejaké riešenie v súlade s princípmi jednotného trhu, rozhodol sa pre niečo, čo ide priamo proti hodnotám Európskej únie,“ uviedol bývalý guvernér maďarskej centrálnej banky György Surányi pre agentúru AP. Opatrenie naviac prehlbuje rýchlorastúci schodok maďarskej štátnej kasy.

Deravé cenové stropy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa