Slovenské zjazdovky už zasypal prvý prírodný sneh. Po dvoch sezónach zmarených protipandemickými opatreniami silnie nádej, že túto zimu sa bude lyžovať bez obmedzení. Napriek tomu vrások na čelách vlekárov neubudlo.

Mnohí z nich totiž ešte nevedia, aké budú mať od 1. januára náklady. Na nové ceny energií čakajú napríklad v areáli Skalka v Kremnických vrchoch. „Budeme efektívnejšie zasnežovať,“ odpovedal Andrej Šramko, majiteľ centra Ski Telgárt na otázku, ako si poradí s vysokými cenami energií. Nie je to pritom jeho jediná starosť, na webe zháňa hneď štyroch zamestnancov – od vlekára po hlavného čašníka.

Na Donovaloch chcú rozsah služieb zachovať. „V súčasnosti prebiehajú prípravy strediska na otvorenie sezóny, ktoré bude už o pár dní v rovnakom režime ako po minulé roky,“ uviedla Dominika Donovalová z klientskeho centra Park Snow. Ak dosiahnu rovnaké tržby ako vlani, predpokladajú, že zvýšené náklady na energie im zníži EBITDA asi o polovicu.

„Keďže aktuálne fungujeme na spotových cenách elektrickej energie, je to značne náročnejšie a celá prevádzka sa musí prispôsobovať krivkám cien energií. Stále nemáme úplne jasnú štruktúru avizovanej pomoci od štátu,“ posťažoval sa riaditeľ lyžiarskeho centra v Bachledovej doline Ivan Dic.

Erik Rýs, prevádzkovateľ strediska Šachtičky, je optimistickejší. „Ak sa zásadne nezníži návštevnosť oproti minulej sezóne, očakávame, že zvýšenie ceny nám pokryje zvýšené náklady,“ verí. Na Šachtičkách lyžovanie zdražie o desať až pätnásť percent v závislosti od typu lístka, pričom ceny už počítajú s DPH zníženou na desať percent. Nižšia daň pre vlekárov by mala platiť prinajmenšom do konca marca.

Ťažké časy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa