Nepretržite od roku 2013 sme si zvykli na to, že inflácia je krotká, najviac trojpercentná. Medzi rokmi 2014 a 2016 dokonca ceny klesali. Zdá sa, že tomu je nateraz koniec. Medziročná miera inflácie vystúpila z januárových 0,7 percenta na augustové 3,8 percenta. To je najvyššia hodnota takmer za deväť rokov.

Drahý domov

„Zvyšujúca sa dynamika rastu cien v auguste 2021 priniesla najvyššiu hodnotu od októbra 2012. Naďalej ju nahor ťahali vyššie ceny za dopravu (palivá), imputované nájomné ovplyvňované cenami stavebných materiálov a stále dynamicky rastúce ceny potravín,“ uviedol Štatistický úrad SR.

Spomínané imputované nájomné je účelovo vytvorený ukazovateľ. Štatistici ho definujú ako hypotetické nájomné, ktoré by majitelia bytov, v ktorých bývajú, inkasovali, keby ich prenajímali. Jeho vplyv na celkovú mieru inflácie je zvlášť v posledných mesiacoch zásadný. 

kancelaria
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Ako covid-19 vyprázdnil kancelárie

„V auguste bolo imputované nájomné medziročne vyššie o 8,6 percenta. Bolo tak zodpovedné za viac ako pätinu medziročného rastu cien na Slovensku,“ vyčíslil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Jeho slová dokladá aj porovnanie s infláciou podľa metodiky HICP, ktorú používa Európska centrálna banka. Tá je totiž založená na spotrebnom koši, v ktorom výdavky za bývanie chýbajú. Preto je augustová inflácia na Slovensku podľa Eurostatu „len“ 3,3 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa