Letné dovolenky sú v plnom prúde, zároveň sa však rozbehla inflácia. Tempo zdražovania je na Slovensku vyššie než vo väčšine dovolenkových destinácií. Napriek tomu je vo veľkej časti Európy naďalej drahšie ako v tuzemsku, aspoň čo sa týka jedla a pitia v reštauráciách.

Redakcia pripravila cenovú mapu reštaurácií vo viac ako stovke štátov sveta. Dáta pochádzajú zo servera Numbeo.com, ktorý ich zbiera priamo od obyvateľov daných krajín. Do porovnania sme zaradili trojchodové menu v reštaurácii strednej cenovej kategórie, pol litra miestneho piva a šálku kapučína.

Za tieto pôžitky Slováci doma zaplatia priemerne osemnásť eur a 70 centov. To je celkovo 41. najnižšia útrata z porovnávaných štátov a zároveň menej ako vo všetkých ostatných štátoch západnej a strednej Európy. Veľmi lacné je v tuzemsku predovšetkým pivo. Za menej ako „slovenských“ 1,60 eura je k dispozícii len v 28 štátoch. Nájdu sa však aj krajiny, kde si Slováci pri návšteve pohostinského zariadenia nebudú pripadať ako chudobní príbuzní.

Lacný juhovýchod

Tými najbližšími sú Bulharsko a Rumunsko. V Rumunsku sú ceny pokrmov porovnateľné, ale káva je v prepočte o 30 centov lacnejšia. A v Bulharsku zaplatíte menej aj za polliter zlatistého moku.

Ak zostaneme na Balkáne, nájdeme ešte priaznivejšie sumy v menu reštaurácií v Albánsku. V Srbsku a Čiernej Hore je lacnejšie všetko s výnimkou piva. Top destinácie pre tých, ktorí majú hlboko do vrecka a dobrodružnejšiu povahu, sú Bosna a Hercegovina a Macedónsko.

Za kolko do restauracie na dovolenke
Zdroj: Trend

V Bosne stojí káva len okolo jedného eura, v Macedónsku je potom útrata za spomínanú trojkombináciu priemerne len jedenásť eur a 60 centov. A to je v rámci Európy prakticky všetko. Lacnejšie ako na Slovensku je síce aj v Bielorusku, Moldavsku a na Ukrajine, do týchto končín však zvlášť v týchto časoch zamieri málokto.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa