Ekonomická nálada na Slovensku je najhoršia za ostatných sedem mesiacov. Pesimizmus ohľadom budúceho vývoja zachvátil podnikateľov, stavebníkov i spotrebiteľov. Optimizmus si udržujú iba obchodníci, ktorých tešia vyhliadky na predvianočné nákupy.

Ešte v júni pritom situácia vyzerala ružovo. Index ekonomického sentimentu (IES) sa vyšplhal na hodnotu 107, čo bol druhý najlepší výsledok za päť rokov. Náhle však obzor zatemnili mračná.

„Pesimizmus spôsobujú tri faktory. Prvým je pretrvávajúca pandémia, opatrenia na jej spomalenie aj nedohľadný koniec, spôsobený nízkou mierou očkovania. Druhým je vysoká inflácia, ktorú ťahajú hlavne rastúce ceny energií. Tretím je problém s dodávateľskými reťazcami,“ zhrnul príčiny analytik Tatra banky Tibor Lörincz.

Výjazdové očkovacie jednotky Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sú v sobotu k dispozícii záujemcom o očkovanie priamo v obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici, kde sa môžu nechať zaočkovať jednodávkovou vakcínou Janssen. V BBSK bude od budúceho týždňa deväť čiernych okresov z 13, čo znamená výrazné obmedzenie prevádzok v podobe zatvorených hotelov, reštaurácií či fitnescentier. Na snímke zdravotník si naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti
Neprehliadnite

Slovensko v číslach : Očkovanie zrazilo počty obetí covidu-19

Najväčší pesimisti v EÚ

„Októbrový sentiment sa na Slovensku líšil od európskych čísel, ktoré (na rozdiel od našich) ukázali zlepšenie očakávaní v službách, stavebníctve a čiastočne v maloobchode,“ podotkol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Porovnanie októbrových čísel z dielne Eurostatu skutočne ukazuje, že Slovensko patrí s Českom, so Severným Macedónskom a s Bulharskom k jediným európskym krajinám, kde boli negatívne očakávania v októbri častejšie ako tie pozitívne. Zatiaľ čo sa v EÚ priemerný index ekonomického sentimentu pohyboval okolo 117 bodov, na Slovensku to bolo o 25 bodov menej.

Tento rozdiel sa ešte zvýrazní pri pohľade o šesť mesiacov naspäť. V porovnaní s aprílom IES na Slovensku klesol o viac ako 11 bodov, zatiaľ čo v susednom Maďarsku sa o 13 bodov zvýšil. Najväčšie zlepšenie dosiahli stredomorské štáty, ktorých ekonomiky nie sú také závislé od globálnych dodávateľsko-odberateľských reťazcov.

čokoláda
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Slováci strácajú chuť na sladké

Ťažkosti priemyslu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa