Priemerný starobný dôchodok na Slovensku dosiahol k 31. marcu 2022 hodnotu 513 eur. Bol tak o 13,55 eura (2,7 percenta) vyšší ako pred rokom. Lenže životné náklady domácností seniorov medziročne vyskočili o plných 11,2 percenta. Prudké zdražovanie navyše podľa všetkých signálov ešte zďaleka nie je na konci. Časti slovenských dôchodcov preto hrozí pád do chudoby.

V posledných rokoch sa pritom Slovensku v boji s biedou darilo. Medzi rokmi 2011 až 2022 klesol podiel populácie ohrozenej niektorou z troch základných podôb chudoby takmer o šesť percentuálnych bodov. Dôchodcovia, zvlášť ak žijú v páre, navyše nepatria medzi najohrozenejšie skupiny – tou sú nezamestnaní, početné rodiny a rodičia samoživitelia.

Chudoba hrozí

Súčasný vývoj to však môže rýchlo zmeniť. „Inflácia vo výške viac ako 10 percent je likvidačná hlavne pre nízkopríjmových dôchodcov. Na Slovensku poberá viac ako 360-tisíc dôchodcov menej ako 435 eur, to znamená pod hranicou chudoby,“ podotýka Valéria Pokorná, poverená predsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa