Šesť a pol tisíc ľudských životov. O toľko viac ich vlani vyhaslo v porovnaní s dlhodobým priemerom z rokov 2000 až 2019. „Predbežné dáta potvrdzujú, že v roku 2020 zomrelo na Slovensku najviac osôb od konca druhej svetovej vojny,“ uviedla Zuzana Podmanická zo Štatistického úradu SR. Celkový počet úmrtí za rok 2020 sa vyšplhal k číslu 59-tisíc.

Až do septembra pritom úmrtnosť nevybočovala z normálu. Tragicky sa zvýšila až v posledných troch mesiacoch. Aj bez detailného rozboru jednotlivých prípadov je zrejmé, že za excesívnou úmrtnosťou stojí predovšetkým pandémia koronavírusu. Tá si do konca roka na Slovensku vyžiadala oficiálne 2 138 životov, porovnanie miery úmrtnosti však ukazuje, že v konečnom dôsledku je tragická bilancia prinajmenšom dvojnásobná. Od roku 1945 zaznamenalo najvyšší nárast úmrtnosti aj Česko, tam bol takisto počet nadmerných úmrtí vyšší ako počet obetí vírusu.

Úmerne tomu, ako epidémia naberá na sile, pribúda i pohrebov. Neprekvapí preto, že najsmutnejším mesiacom bol vlani december. V Nitrianskom a Trenčianskom kraji v decembri zomrelo o 78 percent viac osôb než v predchádzajúcich rokoch. Najhoršia bola situácia vo vekovej skupine nad 65 rokov, na ktorú v závere roka pripadali plné štyri pätiny zomretých. „V decembri zomrelo až o 71 percent seniorov viac ako v poslednom mesiaci počas predošlých piatich rokov,“ doplnila Z. Podmanická.

Na snímke podvečerný záber na výrobný závod spoločnosti Jaguar Land Rover v Strategickom parku Nitra 21. januára 2021. FOTO TASR – Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Rok boja s vírusom. Domáca ekonomika si počína celkom dobre

Za dva mesiace desaťnásobok

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa