Tí, ktorí očakávali, že koronakríza zníži ceny nehnuteľností, sú jej doterajším vývojom určite sklamaní. Podľa štúdie Property Index 2020, ktorú spracovala spoločnosť Deloitte, ceny nových bytov rastú aj v tomto roku. V Bratislave dokonca dvojciferným tempom – až na 2 805 eur za štvorcový meter.

Spoločnosť Brose Prievidza
Neprehliadnite

Aký pracovný čas majú Slováci? Najmenej flexibilný v celej Európe

Realitní experti Deloitte sa zhodli na tom, že Slovensko patrí spolu s Českom, Belgickom, Nórskom a Holandskom medzi krajiny, kde v dlhodobom výhľade silne prevládajú faktory, ktoré budú ceny realít ďalej zvyšovať. „Tieto predikcie sú však založené na aktuálnej epidemickej a ekonomickej situácii a v prípade neočakávaných udalostí sa môžu zmeniť,“ upozorňujú autori analýzy zverejnenej v júli.

Aké drahé je teda v súčasnosti bývanie na Slovensku? Za štvorcový meter novostavby si developeri účtujú priemerne 1 770 eur, čo je viac než v Poľsku, Maďarsku, ale aj v Portugalsku či Írsku, na druhej strane výrazne menej oproti Česku. Za sedemdesiatmetrový byt zaplatia Bratislavčania 196-tisíc eur (podobne ako v Rotterdame či Manchestri), Košičania 120-tisíc eur (podobne ako v Záhrebe či Ostrave) a obyvatelia Banskej Bystrice 129-tisíc eur (podobne ako v Krakove).

Apple predstavil na konferencii WWDC hneď niekoľko noviniek, ktoré sa týkajú hlavne softvéru
Neprehliadnite

Telefón aj auto sa oplatia kúpiť doma, ale nie za slovenské mzdy

Pri prepočte na priemerné zárobky sa ukazuje, že reality na Slovensku patria v rámci Európy k najmenej dostupným. Na sedemdesiatmetrový byt v Košiciach je nutné odkladať celý príjem priemerne dvanásť rokov, v Bratislave takmer dvadsať rokov. Dlhšie si na vlastné bývanie musia po-čkať už len obyvatelia Prahy a Parížania.